Коментар на доц. Наталия Киселова и Юлиана Николова, директор на портал "Европа"
При референдум за еврото не става дума за нарушаване на договора за присъединяване на България към ЕС, а да се даде допълнителен аргумент за правителството при преговори с ЕЦБ и ЕК. Законът допуска НС да редактира въпроса за референдума. Юридическите неизвестности могат да се окажат повече от очакваното. Това каза за "Твоят ден" доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
В началото инициативата беше да не приемаме изобщо еврото, но след като стана ясно, че е невъзможно, бе решено да се предложи отлагане. В рамките на два дни има регистрирани две инициативи - едната е с петима членове на инициативен комитет, който предлага три въпроса на референдум. Единият е свързан със замяна на лева с еврото, а другите два - с това как да се развиват българската енергетика и въглищните централи. Вторият е на "Възраждане". Ако инициативите съвпадат с времето до изборите, ще бъдат свързани с предизборна кампания. Въпросът на "Възраждане" е много по-кратък и ясен в сравнение с този на другия инициативен комитет", заяви тя. И допълни, че ако и двата ИК съберат достатъчно подписи, то НС ще има избор - дали да зададе един и същи въпрос два пъти или да се опита да го компилира.
Приемаме еврото или искаме отлагане на влизане в еврозоната
По думите ѝ в Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление има текст, който казва, че ако има редовни избори, референдумът да бъде с тях, ако са събрани подписи. "Инициатиата закъснява поне 2 години, това е въпрос, който е трябвало да бъде поставен преди време. Трябва обаче да се мисли по-дългосрочно - и след 1 януари 2024 г.", призова доц. Киселова. По отношение на третия мандат тя посочи, че в неделя Радев ще определи коя е групата, която ще го получи и в понеделник ще ги покани, а няма срок, в който да определят кандидат-премиер.
От своя страна Юлиана Николова, директор на портал "Европа" сподели, че по договор България и Румъния се присъединяват към еврозоната в условия на дерогация. "Такива държави не избират годината на присъединяването. ЕЦБ и ЕК преценява това. Така референдумът на "Възраждане" противоречи на международния договор. Това е пропаганден ход за съчетаване на изборите. Инициирайки подписка, три месеца събиране на подписи и информационна кампания са част от предизборна кампания с антиевро реторика", коментира тя.
Според нея 45 дни след трите месеца събиране на подписите, ако те са 200 000, депутатите преценяват дали да влезе за обсъждане в НС. Николова добави, че 400 000 подписа са достатъчни за задължителен референдум.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петкова