Представители на властта отказват да коментират състоянието на филмовата индустрия и кината

Признатите афганистански режисьори Сахра Карими и Абдул Ахмади, които понастоящем живеят в изгнание в Европа, се стремят да запазят националното си кино живо. Карими е първата жена, която оглавява държавната филмова продуцентска компания Afghan Film. Във фокуса на нейната работа са силните афганистански жени. С 50-годишна кариера Ахмади е пряк свидетел на трансформацията на индустрията през половин век на смяна на правителствата. Тя се надпреварва с времето, за да съхрани историята на киното в Афганистан. Работейки от чужбина, тези режисьори споделят своите предизвикателства и надежди за бъдещето на киното в Афганистан. 

Документалният филм, озаглавен “Afghan Cinema in Exile”, продуциран от Юна Лий, проследява тяхната история. Лентата е заснета в Кабул, Берлин и Братислава, разказва Voice of America (VOA)

“Безплатно кино без цензура, това е невъзможно, защото талибаните не вярват в това изкуство. Надеждите за възраждане на афганистанското кино са ниски в момента”, смята Сахра Карими. Талибаните затвориха много кина, едно от които е емблематичното кино “Ариана”, когато поеха властта през август 2021 г., предава VOA. 

Изборите в Тайван: Какво ще е бъдещето на острова

“Момичетата не могат да ходят на училище или колеж. Киното е много важно за обществото, защото отразява случващото се, точно като огледало”, казва Карими. 

“Кино “Ариана” принадлежи към културния отдел на община Кабул. Преди август 2021 г. киното беше отворено и имахме публика, която с интерес идваше да гледа филмите ни. В момента то не функционира”, разказва Абдул Ахмади.

Представители на талибаните отказват да коментират състоянието на филмовата индустрия и кината, съобщава VOA. Филми, които пропагандират неморалност или са в противоречие с ислямските принципи, традиции или афганистанската култура, няма да бъдат толерирани, посочва правителството на Афганистан.

В кино “Ариана” се прожектираха филми от Холивуд и държавната афганистанска филмова агенция. Но сега филмите се превръщат в средство за пропаганда. През 2022 г. парад на талибанската армия с участието на атентатори самоубийци беше излъчен по националната телевизия, предава порталът.

Бариерите в образованието: Историята на незрящ учител в Банкок

Филмовият режисьор Сахра Карими беше първата жена, ръководила афганистанското кино, съобщава VOA. “Аз съм много смела жена. Знам, че съм част от положителните промени в Афганистан. Моето поколение жени реши да се изправи пред талибаните, за да промени обществото”, разказва Карими. До 2022 г. над 1 милион жени са напуснали Афганистан, а близо 700 000 са били вътрешно разселени, предава VOA.

Абдул Латиф Ахмади, който режисира филми в продължение на 50 години, разказва за историята на афганистанското кино. “Афганистанското кино има своите възходи и падения от самото начало. През 1969 г. Хайр Зада от САЩ режисира първия афганистански филм, озаглавен “Mannand Uqab” (“Като орлите” - буквален превод от персийски. ез. - бел. ред.).  Този филм не беше произведение на изкуството, а художествен документален филм, показващ празниците и традициите в Афганистан. Филмът беше приветстван от афганистанците и приет като огромна стъпка за афганистанското кино”, разказва Ахмади.

Редактор: Калин Дацов
Източник: vesti.bg / Voice of America