Страната влезе в историята, като стана първата, кацнала близо до южния полюс на Луната

Индийският космически апарат "Адитя-L1" достигна окончателната си дестинация за изучаване на Слънцeто, съобщи Би Би Си.  Космическият апарат пътува към Слънцето четири месеца. Индийската организация за космически изследвания изстреля "Адитя-L1" на 2 септември, само дни след като страната влезе в историята, като стана първата, кацнала близо до южния полюс на Луната.

Премиерът на Индия Нарендра Моди каза, че мисията е "забележителна" и "изключителен подвиг". "Това е свидетелство за жертвоготовната отдаденост на нашите учени в реализирането на една от най-сложните и сложни космически мисии", написа той в социалната мрежа X.

Мисия "Космос 2024 г": Как стартира годината за SpaceX и какви са новите планове на изследователите (ВИДЕО)

Сега "Адитя-L1" е в хало орбита в района на точката на Лагранж (точка L1) на системата Слънце-Земя на разстояние приблизително 1,5 милиона километра от Земята. Там космическият апарат ще може да остане неподвижен спрямо Земята и Слънцето. Тъй като е далече от магнитното поле на Земята, ще бъдат избегнати смущения по време на измерванията.

Космическият апарат е оборудван със седем изследователски системи за изследване на различни параметри на Слънцето. Той ще изследва потока от частици, идващи от звездата, а също така ще измерва магнитното поле, ще изучава слънчевата корона и динамиката на изхвърлянето на коронална маса. "Адитя-L1" също ще изследва слънчевата фотосфера, хромосферата и ще измерва колебанията в слънчевата радиация.

Редактор: Станимира Шикова
Източник: Христина Терзиева, БТА