Експертите предполагат, че това няма да продължи дълго

Петролните фючърси поевтиняват с около 1% през първата половина на търговия в сряда, следвайки слабите данни за икономическата активност в Китай през януари - страната, която е най-големият вносител на суров петрол в света.

Въпреки днешното понижение, се очаква цените на петрола да приключат месеца с растеж на фона на разширяващия се конфликт в Близкия изток, който отново засили притесненията за доставките.

Към 13.00 часа българко време фючърсите на петрол Брент се понижават с 0,95% към 81,70 долара, отстъпвайки от вчерашните нива над 82 долара за барел. Това означава, че промишлената активност в Китай през януари се свива за четвърти пореден месец, което предполага по-слабо търсене от страна на най-големия вносител на суров петрол в света.

Цените на горивата тръгнаха плавно нагоре

Прогнозите на редица анализатори, включително от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), предвиждат растежът на търсенето на петрол през 2024 г. да се дължи основно на потреблението в Китай, а признаците за забавяне на китайската икономика подкопават тези перспективи.

Фючърсите на американския лек суров петрол WTI пък поевтиняват с 1,05% към 77,00 долара за барел. Инвеститорите са в очакване на решение на Федералния резерв на САЩ след края на заседанието по-късно тази вечер, като последната серия добри данни относно представянето на водещата световна икономика подкопаха очакванията за скорошно първо понижение на лихвените проценти.

Във вторник Американският петролен институт съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 2,49 милиона барела през седмицата до 26 януари. Въпреки днешното поевтиняване, основните петролни фючърси се очаква да се покачат този месец.

Редактор: Маргарита Стоянчева