Снимка: iStock
За времето си той е един от най-авангардните спътници за наблюдение
Европейската космическа агенция наблюдава небето днес, защото спътникът ERS-2 се очаква да се спусне към Земята, съобщи ДПА. Той е изстрелян през 1995 г. като за времето си е един от най-авангардните спътници за наблюдение.
През 2011 г. ЕКА изведе от употреба ERS-2 и започна процеса на свалянето му от орбита. След 13-годишен период на орбитално разпадане, основно дължащо се на слънчевата активност, спътникът ще навлезе отново в земната атмосфера по естествен път.
По време на повторното навлизане в атмосферата сателитът ще се разпадне на части. По-голямата част от ERS-2 ще изгори, но ЕКА все още следи падането му към Земята, което според прогнозите ще се случи някъде над източното крайбрежие на Централна Африка.
Космически изследвания, рекорди и лунно затъмнение: Какво се случва във Вселената
Всички парчета, които оцелеят при падането, ще се разпръснат по ивица, дълга стотици километра и широка няколко десетки километра, така че свързаните с това рискове се считат за много ниски.
Според данните, получени на 20 февруари, Службата за космически отпадъци на ЕКА прогнозира, че ERS-2 ще навлезе в атмосферата около 15:32 ч. по Гринуич (17:32 ч. българско време), плюс-минус четири часа заради непредсказуемата слънчева активност.
През 16-те си години работа ERS-2 предостави богата информация, която коренно промени познанията за Земята и изменението на климата. Той събра данни за намаляващия полярен лед, променящата се земна повърхност, повишаващото се морско равнище, затоплящите се океани и химическия състав на атмосферата. Освен това ERS-2 беше използван за наблюдение на природни бедствия, като тежки наводнения и земетресения, в отдалечени части на света.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase.