Огънят гори на три фронта, посочват от пожарната

Обявиха бедствено положение в община Карлово заради стихията в село Отец Паисиево. За да помага в гасенето, в района беше вдигнат и хеликоптер. 

 

30 къщи изгоряха в новия огромен пожар в Средна гора, в село Отец Паисиево. Всички 15 души, които са ги обитавали, бяха евакуирани. Пожарът влезе в борова и смесена гора и се разрасна. До късно във вторник вечерта два хеликоптера участваха в гасенето. На терен с огнената стихия се борият над 200 души. На помощ пристигат и военнослужещи от Трето поделение в Асеновград по настояване на областния управител. Пламъците гаси и хеликоптер. 

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК  

„Актуалната ситуация към сряда сутрин е, че по три от фронтовете на пожара продължаваме да имаме активно горене. Разпределяме екипи и инженерна техника за проправяне на просеки и гасене. Огънят се разраства. За Отец Паисиево към момента няма опасност. Надяваме се днес метеорологичните условия да не са толкова лоши, колкото вчера. Поддържаме връзка с хеликоптерите за гасене на пожарите, но преценката къде е най-наложително да бъдат включени е на Националния оперативен център”. Това обясни в ефира на „Здравей, България” директорът на пловдивската пожарна комисар Васил Димов.

Прокуратурата разследва пожарите в Средна гора

Областният управител Христина Янчева заяви, че бедственото положение в Община Калояново ще бъде удължено. „Ще обявим такова и за Карлово. Има недостиг на вода и търсим допълнителна помощ за водоноски от съседните общини”, подчерта тя.

Янчева призова, ако има желаещи доброволци, които да помогнат за гасенето на пламъците, да се отзоват. Доброволческо формирование от Столичната община, както и доброволци от Пловдив, вече са на място. 

Пламъците пълзят вече към съседни села. „Едното е Сърнегор. Другото е Пролом, и третото е Бегово”, заяви кметът на община Калояново Милен Кичев.

Пожарите, които вилнеят в Kарловско, унищожиха бизнеса на десетки земеделски производители. Пламъците засегнаха и изпепелиха стотици декари с етерични култури в землищата на селата Каравелово и Богдан. Част от засегнатите стопани са теглили и кредити и сега се намират в патова ситуация. Казват, че щетите са за стотици хиляди левове.

"Имам унищожени 30 декара трайни розови насаждения. Общо засегнатите прозиводители в региона са 10 души. Специално за розовата реколта - пожарът ни върна две години назадс розовата реколта. Ще се наложи да изрежем след пожара до основи розовата култура, за да може да избият млади летиорасти, но догодина ще загубим розови цвят, обясни Зара Клисурова, председател на Националния съюз на производителите на етерично-маслени, маслодайни и енергийни култури в България.

Повече по темата гледайте във видеата. 

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase