По информация на NOVA КПК провежда акция във връзка с неправомерно усвоен кредит от ББР

Обискираха имоти на Румен Гайтански - Вълка. По информация на NOVA Комисията за противодействие на корупцията провежда акция във връзка с неправомерно усвоен кредит от Българската банка за развитие (ББР). Става дума за близо 150 млн. лв., дадени на фирма, свързана с Вълка.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Акцията се проведе на адреси в София и в офиси на „Кристална вода” в Кърджали. По предварителни данни са претърсени и адреси, свързани с бившия директор на ББР Стоян Мавродиев.

Снимка: Мартин Керефейски, NOVA

КПК разследва Румен Гайтански-Вълка за заем от ББР

След приключване на действията по разследването наблюдаващите прокурори ще преценят дали има основания за повдигане на обвинения.

Отново неофициално, има данни, че управителят на фирмите бенефициенти е напуснал страната, поради което той ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР.

По предварителна информация в Кърджали претърсванията се извършват във фирма, за която има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоения кредит. Акцията е започнала малко след 09.00 ч. Офис сградата е на пътно-строителна фирма, която изпълнява обществени поръчки на територията на цялата страна. По неофициална информация най-вероятно управителят ще бъде отведен за разпит от СГП. Телефонът му е изключен. 

„Тези пари са усвоени през 2019 г. по един много голям кредит от 150 млн. лв., който е практически необезпечен. Когато новият Надзорен съвет влезе в банката през 2022 г., първото нещо, което направи, беше да изиска пълна информация по този кредит и анализ на действията, предприети от предишното ръководство на банката, което беше назначавано от Кирил Петков като служебен министър на икономиката. Аз няколко пъти публично заявих, че с огромно учудване установих, че за една година практически не са предприети никакви действия по този кредит, въпреки публичните изявления, които бяха направени в аванс”, коментира казуса министърът на иновациите и растежа доц. д-р Росен Карадимов.

Коментар дойде и от ББР. „Още през 2021 г., когато при постъпване в банката подадохме сигнали до конкретните органите, по наша информация се провеждат разследвания. Знаем колкото медиите. В момента има активно досъдебно производство и не мога да коментирам детайли”, каза Цанко Арабаджиев, който е член на Управителния съвет и изпълнителен директор на Българската банка за развитие.

Луксозен автопарк: Изземат скъпи коли, собственост на фирма на Гайтански

https://www.vbox7.com/play:48f817fcc5

Малко по-късно ББР изпрати и официална позиция до медиите:

Във връзка със спекулациите по повод проведения търг за продажба на акциите на „Пътстройинженеринг“ АД, предоставяме следната информация:

На 17.06.2019 г. Българска банка за развитие (ББР) сключва договор за кредит с „Родуей Кънстракшън“ АД за финансиране придобиването на 5 112 240 броя акции от капитала на „Пътстройинженеринг“ АД от мажоритарния собственик и продавач „Био Майнинг“ АД. Обезпеченията по кредита с най-висока стойност са залозите върху акциите на „Пътстройинженеринг“ АД и върху търговското предприятие на дружеството. В средата на 2022 г., поради неплащане на задълженията по договора за кредит, ББР предприема действия по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) върху търговското предприятие и назначава управител на „Роудуей Кънстракшън“ АД, както и ново ръководство на „Пътстройинженеринг“ АД, като с това се полагат усилия за стабилизирането на компанията, която е единствен актив и възможен източник за погасяване на кредита. След като ръководството на ББР констатира, че действията по събиране на вземанията по тази експозиция и защита на интересите на банката са неефективни, възлага детайлен анализ и изготвянето на план за действие. В резултат се констатира, че продажбата на акциите на дружеството е единствен възможен способ за събиране на задължения на „Роудуей Кънстракшън“ АД.

През 2024 г. настоящото ръководство на ББР предприема действия за продажба на акциите по реда на Търговския закон, като провежда пет последователни търга с явно наддаване, гарантиращи пълната прозрачност на процедурата. Обявяването на търга с първоначална цена от 8 900 000 лв., формирана въз основа на независима външна оценка на предприятието, прави доказан факта, че кредитът е бил практически необезпечен и банката не може да събере по-голяма сума по него. Първите четири тръжни процедури са обявени за непроведени поради липса на подадени заявления за участие. В последния търг, проведен на 30.07.2024 г., е получено заявление от един участник - „Ариете капитал“ ООД, обявено за купувач при цена в размер на 3 645 440 лева. Заради образуваното досъдебно производство банката е изпълнила своето задължение и е предала оригиналите на документите по кредита на компетентните органи, поради което търгът не може да бъде приключен.

ББР подава сигнали до правораздавателните органи във връзка с експозицията, включително по реда на инстанционния контрол банката подава молба до Върховна прокуратура за отмяна на постановленията на Апелативна прокуратура – София и Софийска градска прокуратура. В резултат на действията на ББР материалите от досъдебното производство са върнати за продължаване на разследването, а банката продължава да оказва пълно съдействие на правораздавателните органи по случая. Благодарение на последователните усилия на настоящото ръководство на ББР, е осигурена пълна прозрачност на институцията, въведен е ефективен контрол и е предотвратена възможността за злоупотреби при кредитиране.

Засега задържани и повдигнати обвинения по случая няма.

Репортер: Мартин Керефейски

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase