Снимка: iStock
По-голямата част от работещите американци предпочитат да се запази хибридният модел на работа
Работа от вкъщи или от офиса? Въпреки желанието на някои шефове служителите да се върнат обратно в офисите, по-голямата част от работещите американци предпочитат да се запази хибридният модел на работа. Някои компании обаче са загрижени за продуктивността на работния процес и затова използват софтуер, чрез който могат да проследят дейността на служителите, работещи от дома си, разказва Voice of America.
Дистанционният модел на работа се е превърнал в новата норма. Въпреки че според проучванията работата от разстояние може да увеличи производителността, някои компании въвеждат софтуер за наблюдение, който им помага да проследят дейността на служителите си. Тази нова технология може да отчита използването на клавиатурата и движението на очите, да прави скрийншоти на екраните на работниците и да записва посетените уебсайтове. Според главния изпълнителен директор на компанията производител на софтуера, около 4 до 8 % от служителите, които работят от разстояние, използват технология, която може да имитира активна дейност.
„Нашият софтуер следи за няколко неща, включително за активността на мишката и на клавиатурата. Не става въпрос за това какво пише, а дали наистина пишете, тоест дали натискате някакви клавиши. Тази технология може да разпознае автоматични скриптове, които могат да симулират активност”, обясни Джаред.
Този вид наблюдение може да има и отрицателен ефект. Проучване, проведено сред повече от 2000 професионалисти, установява, че над 40 % от анкетираните се чувстват по-малко продуктивни, когато работодателят следи дейността им.
Младите хора не приемат работа, която не е съобразена с техните изисквания
Според експерта по човешки ресурси Стефани Алстън гъвкавите работни графици са довели до повишаване на продуктивността сред работниците, но от друга страна софтуерите за наблюдение са довели до намаляване на удовлетвореността от работата им.
„Ако започнем да имаме масово внедряване на софтуери за наблюдение сред компаниите, мога да ви гарантирам, че ще станем свидетели и на масово напускане на служители. Както споменах, има данни, които показват, че хората всъщност се преработват, когато са от вкъщи”, казва Стефани.
Анита, професор в университет в Пенсилвания, дава за пример с Патентното ведомство на Съединените щати, което въведе наблюдение на служителите си през 2015 г. Въпреки повишената продуктивност, голямата част от работниците напуснали, тъй като не искали да работят под такъв строг контрол. В резултат, на което ведомството е загубило едни от най-добрите си кадри.
„Има доста изследвания, които показват, че креативността се стимулира, когато хората правят почивки на равни интервали, сменят дейността си или общуват с колега. Така че, традиционните подходи за наблюдение могат да се окажат противопоказни”, обясни тя.
Подобно на хибридния модел на работа, софтуерът за наблюдение на служителите вероятно ще продължи да се използва масово. Според проучване от 2024 г. значителна част от служителите съобщават, че тяхната дейност се наблюдава от рабодотателите, като хората работещи дистанционно съобщават за по-високо ниво на контрол, допълват от VOA.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase.