Коментират политолозите Татяна Буруджиева и Георги Киряков

Как вътрешнопартийните раздори ще повлияят на изборните резултати? Намалява ли вероятността за евроатлантическа коалиция след изборите? Тези въпроси коментираха политолозите Татяна Буруджиева и Георги Киряков в предаването „Здравей, България". 

„Коалицията „анти-Пеевски” не е ефективната за създаване на правителство. Трябва да се върнем към традиционните консервативни формати за създаване на правителство, да знаем какво ще прави то. Това е доста по-смислен формат”, заяви Буруджиева. 

След като вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че той и неговата партия са се позиционирали и на него ще му е "лесно", политологът Георги Киряков изрази мнение, че не е така, след като 2 години не успява да създаде мнозинство. И според Киряков не е въпросът дали коалицията ще е „анти-Пеевски”, а какво ще прави в управлението.  

Борисов: Аз отдавна съм се позиционирал като първа сила, ДПС никога не са ме подкрепяли

„Предишното мнозинство имаше някакви приоритети, които се спънаха в момента, когато трябваше да се промени съотношението на силите в някои от институциите. Не става въпрос да изберем независими хора, а така да направим балансите във властта, че всички да са доволни и да имаме блокиращи квоти”, коментира Киряков.

Татяна Буруджиева даде пример с казуса с главния прокурор. „Помните колко много си говорихме за Гешев и желанието той да бъде сменен. Няколко години сме без него и никаква разлика”, каза Буруджиева.

Двамата политолози коментираха и конфликта Делян Пеевски – Ахмед Доган.

„Виждам опит да се овладее марката ДПС от едната или другата фракция. Виждам желание и страх, че ако не се явят с абревиатурата ДПС, могат да загубят много. Тази битка няма да свърши до началото на изборната кампания и по време на кампанията и ще се решава в съда. Само че трябва да се регистрират, затова се бърза и се играят позиционни игри между двата лагера. Напълно е възможно да се регистрират коалиции без ДПС в наименованието и тогава ще излязат лицата – от едната страна Доган, от другата - Пеевски”, каза Киряков.

„Има закони, по които се регистрират партиите и съдът има пълното основание да се опира точно на тези закони. В БСП не е толкова голям казусът, както в ДПС, защото нямат съпредседатели, които едновременно и поотделно да могат да ги правят тези неща. Наблюдаваме ситуация, която до този момент не си бяхме представили - не си бяхме представили, че лидерите на партията могат да работят за тяхното разцепление и унищожение”, каза Буруджиева.

По отношение на БСП Татяна Буруджиева каза, че очаква да присъстваме на „следващия цирк”.

„БСП функционира и се управлява от едно ръководство, в същото време ще се регистрира и ще участва на изборите с друго. По устав окончателното одобряване на листите става с решение на Националния съвет. Мисля, че ще присъстваме на следващия „цирк”. Най-вероятно г-жа Нинова, ако е решила да регистрира сама листите, няма да ги представи на Националния съвет. Може да ги регистрира без Националния съвет, защото иначе те ще й ги бламират”, каза Буруджиева.

„БСП трябва да се пенсионира. Трябва да се създаде нова левица около нови ценности. Европейски ценности, а не тези, които Нинова се опитваше да прокарва последните години - консервативни и нелеви идеи. Но има страх в нея и при много хора в левицата, че това би докарало до съвсем очевиден крах на това пространство. Там си има определен тип избиратели, които може да не харесват новите леви идеи”, каза Киряков.

Повече гледайте във видеото. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Ина Григорова