Той беше задържан за длъжностно присвояване в особено големи размери

Пуснаха под парична гаранция от 50 000 лева директора на театъра и филхармонията в Разград - диригентът Левон Манукян. Наложена му е забрана да напуска страната. 

Той е съдействал на разследващите и е дал обяснения, научи NOVA. Той е обвинен в източване на бюджета на Министерството на културата с фиктивни назначения.

Задържаха директора на театъра в Разград заради съмнения за злоупотреби

Според прокуратурата злоупотребата е за един 1,7 милиона лева. Четирима души са замесени в схемата. В началото на септември в трупата в Разград били назначени нови поне 41 души със заплати, драстично надвишаващи възнагражденията на старите служители. Те били предимно от Перник.

Новоназначените са получавали парите, но веднага ги предавали на мъж, който в последствие ги давал на трето лице. За назначените оставал бонус – плащане на социалните им осигуровки. Един от новоназначените е получил заплата от 25 000 лева за 3 дни в театъра, обясни заместник окръжния прокурор на Пловдив Галин Гаврилов. 

Четвъртият замесен в схемата – компютърен специалист, който е обслужвал разградския и смолянския театър, ще се изправи пред съда днес следобед.

Заради скандала министърът на културата уволни вчера директора Левон Манукян и разпореди проверки във всички театри в страната.

Настоящото разследване се води в Пловдив, тъй като двама от замесените са задържани на магистрала „Тракия”, обясни прокурор Гаврилов.

„Обвиняемият Манукян във вчерашния ден, късно вечерта, съдейства на разследването. Даде обяснения по случая, включително и пред съдия. Директорът на театъра е сред хората с повдигнато обвинение за длъжностно присвояване. Задържан е за 72 часа с постановление на наблюдаващ прокурор в мое лице”, заяви Гаврилов.

Запитан дали тази схема е била прилагана и в театъра в Смолян и има ли вече арестувани там, прокурор Гаврилов заяви: „В момента събираме доказателства, т.е. няма задържани лица от Смолян”.

Перничанинът Атанас Георгиев е набирал работниците, част от които негови съграждани, и не са стъпвали в Разград според прокуратурата. Георгиев събирал и парите от новите служители, а данните им препращал към Петко Писков, който имал договор и със смолянския театър, където прокуратурата също разследва нарушения. Георгиев и Писков остават в ареста.

„Нито едно доказателство не казва „този господин Писков е взел едни пари”. Нито един от обвиняемите не го познава”, обясни адвокатът на Писков – Славейко Серафимов.

„Ние при претърсванията на Георгиева и Чилов Намерихме 170 000 лева. Вчера свидетелка по делото, един от фиктивните служители предаде 30 000 лева. Тоест около 200 000 лева са възстановени”, каза още той.

По думи на културния министър Найден Тодоров ще има най-тежки последствия за обвиняемите. „Последствия ще има за всеки, който е участвал в тази схема. Културата е един от най-бедните сектори в България, един от най-недофинансираните сектори у нас. Да вършиш измами точно в този сектор, говори за проблеми с моралния компас. Това не е само отклоняване на средства, това е имиджова щета върху целия културен сектор”, обясни още той.

Според Тодоров законът дава прекалени правомощия на директорите на културните институции. „Директорът има правото да се разпорежда самостоятелно с целия бюджет на институцията и да назначава служители и да определя техните възнаграждения”, заяви още той.

Работещите в театъра признават, че съставът на театъра е бил попълнен и с реални актьори, музиканти и сценични работници, с които те работили няколко седмици.

Прокуратурата разследва дали в схемата е замесен служител на културното министерство. Ведомството също извършва проверка

Повече гледайте във видеото. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase