В Сърбия 2 ноември беше обявен за ден на траур
8 часа пожарникари, полицаи и спасители с помощта на тежка техника разчистваха отломките след срутването на навес на Централната жп гара в Нови Сад в опит да открият оцелели. Равносметката след най-тежкия инцидент в града след бомбардировките от преди 25 години е 14 загинали и 3-ма тежко ранени. Осем от жертвите са сръбски граждани, един от загиналите е от Северна Македония. Петима души, намерили смъртта си под отломките все още не са идентифицирани. Сред загиналите е и шестгодишно дете. Ранените са повече от 30. В Сърбия 2 ноември беше обявен за ден на траур.
Бетонният навес рухна минути преди обяд в петък. Веднага на място пристигнаха спасителни екипи от няколко града. На помощ беше изпратена и тежка техника, за да помогне в издирването на затрупаните. На място дойдоха премиерът и министрите на вътрешните работи и на инфраструктурата.
14 загинали, сред които и дете, при срутване на жп гара в Сърбия. Десетки са ранени (ВИДЕО+СНИМКИ)
Само преди няколко месеца жп гарата на Нови Сад е открита след основен ремонт. Навесът, който рухна, не е бил част от реконструкцията. Консорциумът от китайски компании, които са ремонтирали сградата, излязоха с пресъобщение. В него те обясняват, че бетонният навес не е бил обект на ремонтни дейности в рамките на реконструкцията на гарата, в съответствие с одобреното разрешение за строеж.
Сръбският президент Александър Вучич увери, че ще търси наказателна и политическа отговорност за инцидента, а сръбският премиер Милош Вучевич обеща разследването да стигне до виновниците В знак на съпричастност и в пълна тишина стотици се събраха пред рухналата жп гара, за да отдадат почит към жертвите на трагедията.
"Ядосана съм. Изказвам съболезнования на близкине на жертвите. И на тримата млади хора, които все още са борят за живота си", сподели жена, дошла на мястото на инцидента.
Драган Джорич работи на гарата повече от 45 години. Казва, че при ремонта са били премахнати част от подпиращите колони, което според него е причината за падналата конструкция. "Държавата е виновна. Никой нищо не прави. Цяла вечност никой нищо не прави. Дойдохме да запалим свещичка в знак на съпричастност. Махнаха част от подпиращите колони. Трябва да питаме президента Вучич,архитектите и експертите защо са позволили 20-30 тона козирка? Никой нищо не казва", твърди Джорич.
От рано сутринта в събота гражданите на Нови Сад се редят на опашки, за да даряват кръв за ранените, които остават в тежко състояние. А вечерта отново стотици ще се съберат пред гарата, за да изразят своята съпричастност и да попитат кой ще поеме вина за трагедията.
Повече по темата гледайте във видеата.