Снимка: iStock, илюстративна СПЕЦИАЛНО
Книгите на психиатъра Андерш Хансен за мистериите на човешкия мозък, са световни бестселъри
Светът ни се е свил до размерите на мобилен телефон, което няма как да не влияе на всички нас като общество. От години един скандинавски психиатър се занимава с тайните на човешкия мозък.
Андерш Хансен е психиатър, лекар и популярен водещ. А книгите му, свързани с мистериите на човешкия мозък са бестселъри в редица страни по света. Защо се превърнахме в общество, побиращо се в мобилен телефон. Защо сме пристрастени към социалните мрежи, въпреки че ни носят повече негативи отколкото позитиви? Каква е цената да живееш в един дигитален свят?
Нова мода в TikTok - жени на затворници стават инфлуенсъри
„Живеем в един много странен свят. Използваме цифровите устройства по 5-6 часа всеки ден. Адаптираме ли се обаче към това? Не мисля така. Направени са проучвания, в които се разглежда разбирането на текст, който се чете на класическа книга, а след това същият текст се чете на pdf файл. Оказва се, че научавате от хартиената книга повече, особено, ако е труден текст. Никой не знае защо е така. Вероятно е, защото получавате малки физически препратки от самата хартиена книга - коя част на текста къде из страниците ѝ се намира”, разказва Хансен.
Болест ли е зависимостта към виртуалното пространство
По негови думи хората не стават имунизирани срещу цифровите разсейвания, дори напротив - с всяка изминала година стават още по-разсеяни. „Хората сме изключително социален вид, искаме на всяка цена да принадлежим към някоя група. За хората преди, да не бъдеш в група, е значело да умреш”, посочва още Хансен.
„Сега се сравняваме с цялата планета. Когато виждате снимките на приятелите си в Instagram не виждате просто средностатистическа снимка на живота им, а най-добрите снимки. Зад всяка снимка, е имало над няколкостотин кадри, които не сме видели”, казва психиатърът.
Според Хансен прекалената употреба на социалните мрежи е токсична за тийнейджърите. „Имаме всичко на телефоните си. Това е все едно да имаш храната си в чиния, но в нея да има и бонбони. Не разполагаме с достатъчна сила на волята. Повечето хора не осъзнават, че когато влизат в Instagram, Facebook или TikTok, има изкуствен интелект, струващ милиарди долари. Той се насочва към вас и ви пита „Как да те накарам да не излезеш оттук, какви неща да ти представя”. Наоколо са всички тези бонбони, които трябва да изхвърлим”, добавя той.
„Единственото решение е да се отдалечим от технологиите. Не допускайте мобилните устройства в спалнята си, избягвайте ги в класната стая, защото няма да можете да се съсредоточите, не ги имайте в заседателната зала. Трябва да сме наясно, че някой печели пари от нашето време и използва все по-сложни методи за привличане на вниманието ни”, съветва Хансен.
Цялото интервю гледайте във видеото.