Коалицията разговаря с МЕЧ, ИТН и АПС

Начало на разговорите за бъдещо управление на страната. От ГЕРБ-СДС обявиха, че утре сутринта канят ИТН и БСП на среща, а минути по-късно стана ясно, че още вчера от „Продължаваме Промяната - Демократична България” са изпратили покани до политически сили в търсене на подкрепа. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли поканата с аргумента, че разговорите ще се случат, когато има яснота за евентуално мнозинство. Той постави и ясни условия, че няма да има повече компромиси - нито за председател на парламента, нито за правителство.

ПП-ДБ отправи покани към всички без „ДПС - Ново начало”. На разговорите в парламента днес отидоха от МЕЧ, „Има такъв народ” и Алианс за права и свободи. ГЕРБ-СДС и „Възраждане” отказаха, а „БСП - Обединена левица” отложи срещата за утре. Резултатът от днешните преговори - декларацията на ПП-ДБ за „санитарен кордон” около „ДПС - Ново начало” има 86 гласа „за”. Не беше постигнат консенсус за избор на председател на парламента.

Първата среща беше с представители на МЕЧ. Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни, че идеята е да се обсъди предложената от коалицията декларация и най-вече законодателната ѝ част. „Да чуем дали вие имате предложения за законодателни инициативи в първите три месеца на този парламент, преди да може да се говори за председател. Трябва да е ясно това Народно събрание какво ще свърши, а после да се търси човек, който може да поеме ангажимента тези неща да бъдат свършени”, обърна се към МЕЧ той.

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев благодари за получената покана за разговор. „Разбирам, че отново възприемате това, че първо трябва да се говори какво ще работи Народното събрание и после да видим дали е възможно да се избере председател, който да работи предимно за антикорупционно законодателство. Няма да крия - аз съм дълбоко скептичен, че ГЕРБ, „ДПС - Ново начало”, а и редица други субекти в парламента ще искат да водят този разговор. Ние сме участвали в някои от тези законопроекти активно, когато са били писани”, каза той.

Кирил Петков от своя страна каза, че приветства позициите на МЕЧ по антикорупционното законодателство. „Санитарният кордон”, за който говорихме след вота, не е на база дали харесваме един или друг. Ние вярваме, че изборите бяха откраднати в огромен мащаб”, обясни съпредседателят на ПП-ДБ. Той връчи на Радостин Василев декларацията на партията и изрази надежда, че ще се пристъпи към формалното ѝ подписване.

„Не поставяме никакви условия за карантинирането на Пеевски, но ви молим да го разширим и с Борисов. Всякаква коалиция, която се направи с ГЕРБ и ДПС, ние ще я приемаме като прокорупционна”, допълни Радостин Василев.


След партията на Радостин Василев, ПП-ДБ се срещна и с представители на „Има такъв народ”. „С формацията на Пеевски нямаше да водим разговор дори без вашата декларация. Изборът на председател на парламента не трябва да се случи след законодателните инициативи. По-скоро призовавам да вземем решението най-възрастният депутат да остане на поста до сформиране на мнозинство. Трябва да има повече опции по „домовата книга” за служебен премиер, но за нас конституционната поправка за служебните правителства нанася повече вреди. Не всеки закон може да бъде вкаран в рамки предварително, не бива да се претупват законопроекти. За три месеца можем да се справим с промяна в Закона за референдумите. Ще искаме той да влезе също в законодателната програма. Изборният кодекс трябва да се промени и да се премахнат мъртвите души. Трябва да има преброителни центрове, а машините да бъдат сменени”, подчерта Тошко Йорданов.

Депутатът Александър Рашев от своя страна посочи, че ИТН има изготвен законопроект, свързан с поетапно въвеждане на „мълчаливото” съгласие. „Той ще важи, когато гражданин е получил мълчалив отказ от административен орган на два пъти, след като съдът е потвърдил с влязло в сила решение, че той е незаконосъобразен. Предвидили сме и т.нар. регресен иск към държавния служител, извършил незаконосъобразни действия”, обясни той.

Николета Кузманова пък изясни част от антикорупционните приоритети на ИТН. „Стига да се спази поредността на прилагане, можем да подкрепим реформите срещу корупцията, заложени по ПВУ. Относно Закона за съдебната власт - ИТН има притеснения, но те подлежат на обсъждане. В тази насока нямаме съществени разминавания”, посочи тя.

Кирил Петков посочи, че Изборният кодекс трябва да се промени, защото на последния вот демокрацията е била атакувана на фундаментално ниво. Стана ясно, че формациите ще разменят партийните си декларации, след като тази на ИТН бъде подписана от Слави Трифонов.  


Трети на масата за преговори седнаха от Алианса за права и свободи. Председателят на ДПС Джевдет Чакъров благодари за поканата. „Бихме подкрепили декларацията за „санитарен кордон” около Делян Пеевски и „ДПС – Ново начало”, обяви още в началото на разговорите той.

Валентин Тончев пък описа законодателните инициативи, които са приоритетни според Алианса. „Моята задача не изглежда трудна, защото ние с вас плаваме в една лодка. Оставката на председателя на Антикорупционната комисия трябва да е първата задача след избора на председател на Народното събрание”, отбеляза депутатът. По думите му е важно декларацията не само да бъде коментирана, а да бъде приведена в действие с ясна времева рамка. 

„За нас е много важно да не бъдем пакетирани с „тези, които се отделиха от автентичното ДПС”. „ДПС – Ново начало” и не са едно цяло с автентичното ДПС. Ние оставаме либерално-демократична партия с ясно изразени ценности. Ние сме независими от тях и сме скъсали всякакви връзки с този порочен модел, за който ще си понесем отговорността през годините”, каза още Тончев.

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков уточни, че след официалното съгласие на МЕЧ и ИТН да застанат зад декларацията им, вече 86 народни представители застават зад „санитарния кордон”. От ПП-ДБ ще изготвят хронограма на законите, по които коалицията, ИТН, МЕЧ и АПС да работят в следващите три месеца.


След планираните срещи коалицията направи изявление.  „Резултатът след срещите днес беше положителен. Имахме съгласие по нашата декларация от МЕЧ, ИТН, АПС, като включим и нашите депутати това прави 86 народни представители вече. Утре потвърдихме среща и с „БСП-Обединена левица“. Нашата декларация за санитарния кордон около Делян Пеевски, за антикорупционното законодателство и за спирането на Борислав Сарафов да бъде главен прокурор, до този момент има огромно съгласие“, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.

Той уточни, че са получили писмо от ГЕРБ-СДС, които са отказали среща. „Ние ги бяхме поканили за 17 ч. днес. В този отказ има донякъде добро начало, че се отказват от работа с тези партии, но това е крайно недостатъчно“, посочи депутатът и допълни, че връщат обратно коментар, че няма как да се говори за председател и следващо управление, преди декларацията да бъде приета.

„Писменият отказ на ГЕРБ-СДС за коалиция с Делян Пеевски и партията му е добро начало, но това, на което обръщаме внимание е, че в нашата декларация за санитарен кордон има много повече от това. Целта е отнемане на власт от Пеевски, с която той в момента разполага“, каза депутатът на ПП-ДБ Божидар Божанков.

„На думи се наслушахме, време е за реални действия. Те са съвсем конкретни разговор по закони със срокове и действия. Различните партии добавиха някои техни приоритети, преди да се говори за личността на председател, трябва да е ясно той какво законодателство ще придвижи през парламента“, отбеляза народният председател от ПП-ДБ Асен Василев и съобщи, че в сряда ще подкрепят собствената си кандидатура за председател на парламента.

Съпредседателят на коалицията Атанас Атанасов добави, че чакат покана за разговори от лидера на ГЕРБ-СДС от 15 дни.  


В сряда в 8. 30 ч. ГЕРБ-СДС са поканили на разговор „БСП-Обединена левица“, а от 9.30 ч. – „Има такъв народ“. Малко по-късно ще продължи и първото заседание на новия парламент в опит да се постигне консенсус за избор на председател на парламента.

NOVA ще предава пряко началото на заседанието.