Относно бюджета, той отбеляза, че са важни сметките в секторите за здравеопазване и образование
Това, което „Продължаваме Промяната - Демократична България” направи, е разумен жест към ситуацията и добра стъпка. Трябва да се излезе от политическата криза и парламентът да заработи най-накрая. Това заяви депутатът от „Има такъв народ“ проф. Андрей Чорбанов, след като в понеделник коалицията обяви, че ще подкрепи Силви Кирилов от ИТН за председател на Народното събрание и оттегля своята номинация. „Нашият избор и предложение към парламента бяха рационални. Ние сме малка парламентарна група, така че няма как да разчитаме на всяка цена да имаме излъчен председател. Да се надяваме да се стигне до консенсус утре, докато не се събере реално мнозинство“, допълни той.
„Дали Силви Кирилов може да бъде бъдещ премиер – това е един фактор, който не може да бъде заобиколен, разбира се, той влиза в „домовата” книга”, каза проф. Чорбанов и уточни, че ИТН предлага председател на парламента, който да изпълнява длъжността, докато не се сформира мнозинство. Но ако не успеят, редът е такъв и Кирилов би могъл да бъде потенциален премиер. „Бих попитал всички, които коментират тази тема, дали сегашният вариант е по-добър?“, запита народният представител.
Калин Стоянов: Няма да подкрепим безрезервно нито един кандидат за председател на НС
Проф. Чорбанов припомни, че от ИТН са внесли жалба в Конституционния съд именно срещу промените в Закона, касаещи избора на служебен премиер. „Ние предлагаме рационални решения. Това, което направихме в предния парламент, когато ни беше връчен третият мандат – същия подход прилагаме и в момента по отношение на разговорите с политическите партии. Предлагаме конкретни и национални задачи за държавата“, посочи той.
„Всяка една политическа група в НС, която още не е сформирана като парламентарна група, има право да подкрепи това. Предлагайки Силви Кирилов като председател, не можем да кажем кой би го подкрепил, всеки може“, съобщи професорът.
Относно бюджета проф. Чорбанов отбеляза, че за него са важни сметките в секторите за здравеопазване и образование. „Те са изключително важни теми за обществото. Трябва да се каже, че това, което се говори за Бюджет 2025 г. официално не е показано никъде. Чувам, че бюджета на Здравната каса ще бъде увеличен над 9 млрд. лв., но за сметка на болнично лечение, което е ужасно“, обяви той.
Редактор: Камена Георгиева