„Пеевски не ми се е обаждал по телефона за имота на „Врабча”, категоричен е премиерът
„Макар че съм попаднал в „домова книга”, както я наричат, аз не съм домоуправител, нито министрите са домсъвет, за да решаваме семейни политически скандали, както и междусъседска завист по повод на каквито и да било имоти”. Това заяви премиерът Димитър Главчев преди днешното заседание на Министерския съвет.
И даде разяснения за това как се е стигнало до даването на сградата на „Врабча“ на „ДПС – Ново начало”: „Процедурата, по която се отдават имоти на политически формации, е описана в Закона за политическите партии. Тя е спазена на 100%. Инициативата е дошла от единия от съпредседателите на политическа партия ДПС. Повтарям ДПС, която има двама съпредседатели, единият от които е подал искане до областния управител и оттам насетне се е задвижила процедурата и отишла в Министерство на регионалното развитие и благоустройство. Докладът ни беше представен от министъра, зададохме въпроси дали всичко е 100% по закон, зададох и въпрос дали се отказват тези агенции от офисите, защото им е отпаднала необлходимостта и нищо друго не ни оставаше, освен да вземем решение. За първи път ни обвиняват, че всичко се е случило много бързо”.
Обвинения към кабинета заради сградата за „ДПС - Ново начало” (ОБЗОР)
Главчев беше категоричен, че Делян Пеевски не му се е обаждал по телефона за този имот, за разлика от други ръководители на партии, които са ми се обаждали за съдействие. „И още не съм си взел почерпката, защото няма нужда, тъй като си вършим работата. Смятам, че на партиите наистина трябва да им се дават офиси, а не да стоят под прозорциите на институциите и да протестират”, коментира Главчев.
Според него служебният кабинет е единствената институция, която си върши работата и „затова са тези яростни атаки от страна на тези, които не са си свършили работата”.
„Не знам и днес дали ще изберат председател на НС. Не е проблемът на служебното правителство, че не се избира редовно правителство”, поясни министър-председателят.
Кабинетът обсъди и промените в данъчното законодателство и с бизнеса, и със синдикатите. 9 процентната ставка за ресторантьорите от догодина няма да е факт. Нулевата ставка за хляба и брашното също ще се върне към нормалните си нива от 20 на 100. Създават се разпоредби, които да възпрепятстват презапасяването на данъчно задължените с тютюневи изделия при нови по-високи акцизи.
В петък вътрешните министри на България, Австрия и Румъния подписват съвместна декларация за приемането на София и Букурещ в шенгенското пространство. Преди началото на днешното заседание на МС Главчев заяви, че документът е ключов, но не е окончателната стъпка за присъединяването на България.
„Предстои ни, по-скоро на вътрешния министър Илков му предстои, едно събитие в петък, което е поредна крачка за признаване на приноса, който има България за охрана на външните граници на Евросъюза. В петък се очаква в Будапеща съвместна декларация, подписана между вътрешните министри на България, Румъния и Австрия, което не е финално за приемането ни в Шенген по суша, но е признание за работата, която сме свършили. 70% е намалял натискът на опитите за нелегално преминаване на границата, което е три пъти”, заяви Главчев.
Редактор: Габриела Винарова