Бракониерството и трофейният лов са отговорни за загубата им

Човешката дейност е причина за намаляването на броя на възрастните животни в дивата природа на сушата и в морето, изостряйки въздействието от загубата на местообитания, болестите и екстремните климатични явления, предаде Синхуа, позовавайки се на австралийско изследване.

Авторите му от университета "Чарлз Дарвин" са установили, че на сушата бракониерството, трофейният лов, ловът на хищници и ловът за развлечение са отговорни за загубата на възрастни животни. Лъвовете и слоновете са сред широката гама от видове, при които тези индивиди са свръхексплоатирани. В сладководна и океанска среда най-старите риби в повечето популации са изчерпани, а изключително старите корали са събрани.

Арестуваха контрабандист със стотици тарантули и стоножки, привързани към тялото му (ВИДЕО+СНИМКИ)

Водещият автор на изследването Келър Копф казва, че по-възрастните животни трябва да бъдат защитени.

"В допълнение към присъщата им стойност за биоразнообразието и по-бавния темп на възстановяване в отговор на човешките дейности, загубата на възрастни животни в крайна сметка застрашава дългосрочната устойчивост и стабилност на екосистемите, от които хората зависят", посочва той в прессъобщение.

Ферми за тигри в Южна Африка незаконно изнасят части от телата на животните

"Възрастните индивиди от дълголетни видове като слонове, китове и хора натрупват знания за дълъг период от време и - наред с много други ползи, това им позволява да осигурят по-добри грижи за своето потомство", допълва той. 

Псуващи папагали станаха атракция в английски парк (ВИДЕО)

Изследователският екип призовава за дългосрочен подход със специални политически директиви и управленски стратегии за опазване на по-възрастните животни по света.

Редактор: Румен Лозанов
Източник: Елена Христова, БТА