Коментар на Радостин Бакърджиев
Радостин Бакърджиев, портфолио мениджър на ЕЛАНА Фонд Мениджмънт с коментар и анализ по темата.
Много се изписа за новия президент на САЩ и как той ще повлияе на икономиката, инфлацията и финансовите пазари. Още преди да излязат резултатите от изборите, настроенията на пазарните играчи от двете страни на океана, вече бяха показали, че евентуалното президентство на Доналд Тръмп се отчита като позитивно, поне доколкото се касае до фондовите борси и пазарите. Разбира се, един по-нюансиран анализ би показал различно влияние в различните сектори на икономиката и бизнеса.
Днес сме поканили Радостин Бакърджиев, финансов анализатор и портфолио мениджър в ЕЛАНА Фонд Мениджмънт, който ще ни разкаже какви са очакванията за развитието на сектора на недвижимите имоти в САЩ, както и дали те биха били атрактивна инвестиция през следващите години и как може българския инвеститор да се възползва от тях.
Г-н Бакърджиев, днес ще си говорим за сектора на недвижимите имоти зад океана и инвестиционните възможности там. Но може ли на практика един средностатистически български инвеститор да инвестира там и как?
Действително, когато говорим за инвестиции в недвижими имоти е нормално първата ни асоциация да е закупуването на физически такива. Разбира се, закупуването на физически имоти зад океана не е за всеки, а би затруднило доста и някои опитни инвеститори в сферата. Причите за това са ясни - нужни са огромни суми, познаване на законодателството и преодоляването на редица юридически пречки.
Днес ние обаче ще си говорим за една алтернатива на инвестирането в недвижимо имущество, измислена точно, за да позволи на обикновения човек да се възползва от сектора. Става въпрос за така наречените Real Estate Investment Trusts или накратко REITs. Tова са компании, които притежават, менажират и/или финансират доходоносни недвижими имоти от различни подсектори. Въведени през 1960, именно в САЩ, REITs компаниите са създадени, за направят инвестициите в имоти достъпни за по-малките инвеститори, които чрез тях могат да се сдобият с портфолио от офис небостъргачи, търговски центрове или апартаменти, с лекотата, с която купуват акции, например.
Споменахте офис площите, но не пострадаха ли те много от Пандемията? От друга страна, в други подсектори на недвижимите имоти се говори за балонизация на цените. На този фон, подходящ ли е изобщо моментът да инвестираме в REITs компании?
Да, действително цените на имотите растат нагоре в развитите икономики, но за да се разбере смисъла на инвестирането в REITs компании е нужен един по-задълбочен анализ и познаване на инструмента.
Най-общо, всъщност моментът да се инвестира в REITs компании е изключително подходящ, тъй като на фона на този силен имотен пазар и бум на цените в развитите икономики и в частност САЩ, цените на акциите на компаниите, които управляват тези имоти (REITs) претърпяха сериозни спадове заради повишенията на лихвените проценти, през последните години. С други думи имотите, които тези компании държат са с много по-висока стойност от акциите на самите компании. Към момента, инвестирайки в имоти през акциите на тези компании, ние получаваме голям потенциал за растеж.
Именно тази инвестиционна теза, подплатена с още индикатори за потенциал, като например очакванията да живеем във високо инфлационна следа, които следим изкъсо през последните години ни накара на 1 октомври тази година да стартираме нашия нов фонд ЕЛАНА Фонд Недвижими Имоти, който предоставя на нашите инвеститори възможност да закупят готово портфолио от такива REITs компании с лекотата на всеки взаимен фонд и с всяка удобна за тях сума.
Споменахте очаквания за високо инфлационна среда, това всъщност добре ли ще влияе на инвестициите в REITs?
Да започнем от там, че в дългосрочен план компаниите за недвижими имоти - REITs - значително изпреварват инфлацията. По данни от САЩ за последните 50 години цените там са нараснали 6.5 пъти, а общата доходност от имотните компании за периода е над 240 пъти (данни: NAREIT, U.S. Bureau of Labor Statistics)!
Нещо повече – в периоди с висока инфлация акциите на имотните компании се представят средно много по-добре от акциите на останалите компании, което ги прави и изключително атрактивна инвестиция в периоди като следващите 5-10 години, в които инфлацията най-вероятно ще се задържи над обичайните нива, с които бяхме свикнали.
Стигаме до същината на въпроса, как очаквате президентството на Доналд Тръмп да повлияе на тези активи и ще останат ли те атрактивна инвестиция?
Ефектът може да бъде разделен на 2 етапа – краткосрочен и дългосрочен. Първият се вижда от края на септември насам, когато всъщност започна да става ясно, че Тръмп е фаворитът за победител. Обещанията за щедри данъчни облекчения в комбинация със заявките за увеличаване на държавните разходи, а оттам и силен ръст на бюджетния дефицит, доведоха до силен скок в доходността на американските държавни ценни книжа, въпреки че вече Федералният резерв на САЩ започна да понижава основните лихви. Резките движения в дългосрочните лихвени проценти винаги създават волатилност в цените на REIT и съответно наблюдавахме слабост в този сегмент. До стабилизирането на щатските облигации е вероятно да наблюдаваме още от същото, но това само би ни предоставило по-добри цени за вход.
В дългосрочен план победата на Тръмп обаче беше по-доброто, което можеше да се случи. Освен че е приятелски настроен към бизнеса, неговите политики само потвърждават нашата теза за следващите години. Големи дефицити, налагане на повсеместни мита, масови дерегулации особено във финансовия сектор, а оттам и стимулиране на икономиката, са все про-инфлационни мерки, които ще поддържат инфлацията над това, на което бяхме свикнали преди пандемията. А при устойчива инфлация в дългосрочен план REIT са от най-добре представящите се активи.
До края на 2024 година ЕЛАНА Фонд Недвижими имоти е в промоционален период без такса вход за всички постъпили в периода инвестиции и без встъпителна такса за всички стартирали инвестиционни планове. Прочетете повече за фонда тук.
ЕЛАНА Фонд Недвижими имоти е фонд в акции, подходящ за инвеститори с агресивен инвеститорски профил. Подходящ ли е фондът за вас проверете тук.
Предоставената информация е маркетингов материал и не представлява инвестиционна консултация, съвет, инвестиционно проучване или препоръка за инвестиране и не следва да се тълкува като такава. Информацията е валидна към датата на издаване на маркетинговия материал и може да се промени в бъдеще. Информираме настоящите и потенциални инвеститори, че стойността на дяловете на договорния фонд и доходът от тях може да се понижат. Не се гарантират печалби и съществува риск за инвеститорите да не си възстановят пълния размер на инвестираните средства. Инвестициите във взаимни фондове, както и инвестициите на самия фонд, не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или друг вид гаранция. Постигнатите резултати от минали периоди не предвиждат бъдещата възвръщаемост. Преди вземане на окончателно инвестиционно решение е препоръчително инвеститорите да се запознаят с проспекта и с общия информационен документ на съответния фонд. Документите са достъпни на български език на интернет страницата на УД „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“ , като при поискване могат да бъдат получени безплатно на хартиен носител в офисите, осигурени от Управляващото дружество за продажба и обратно изкупване на дялове на фондовете, всеки работен ден в рамките на работното им време. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор и може да се промени в бъдещи периоди. Резюме на правата на инвеститорите на български език е достъпно тук. Фондовете са активно управлявани без да следват индекс. Инвестирането в дялове на договорния фонд освен ползи носи и определени рискове, като ликвиден, оперативен, лихвен, валутен, политически риск, макроикономически риск, валутен риск, риск от концентрация и др. Пълна информация за рисковете може да бъде открита в проспекта на съответния фонд.