Снимка: istock
Един от аргументите са оплакванията от страна на фермери за набези върху стадата
Вълците имат ключово значение за поддържане на здрави екосистеми и биоразнообразие. Броят на вълците в Европейския съюз през 2023 г. възлиза на 20 300, което е истински успех в историята за опазването на природата. Въпреки това популацията им все още е далеч от благоприятна. Според последната оценка от девет трансгранични популации на вълци в ЕС, шест имат статус на уязвими или почти застрашени.
На фона на тези данни Европейската комисия отмени забраната за отстрелването на вълци. Един от аргументите са оплакванията от страна на фермери за набези върху стадата. Повече по темата коментират председателят на съюза на ловците и риболовците в България инж. Васил Василев и председателят на Сдружението за дива природа „Балкани“ Петко Цветков.
„Ловът в България, в това число и на вълци, е урегулиран от Закона. Разликата между България и другите държави членки е, че към датата на приемането ни в Европейския съюз е договорена дерогация. Според нея ние може да управляваме вълка на базата на нашето Национално законодателство. Тоест не попадаме под строгата защита“, обясни инж. Васил Василев.
Смъртоносни примамки убиват животни край Черноморец
„За съжаление, не се използват винаги законови мерки. А напротив слагат отрови, стървилища, въпреки забраната“, отвърна Петко Цветков.
Двамата експерти сблъскаха мненията си по темата за бракониерството и дали залагането на примамки с месо е законно. „Слагането на отрова не се прави от ловците, а от засегнати земеделски стопани. В такива случай жертва стават не само вълците, които са нанесли съответната щета, но и много други видове, в това число и застрашени“, поясни Василев.
Доказателството, че вълците не са опасни за хората е в това, че от началото на века няма документиран фатален случай вследствие на нападение от вълк към човек.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Камена Георгиева