"Те се скупчиха зад него, след като му отнеха правомощията през Конституцията", каза социологът
Румен Радев отказа да покани на консултации „ДПС - Ново начало” с което казва: „Аз не ви броя за легитимни.” Той съзнателно ескалира това, защото въпросът за честността на изборите и оттам легитимността на парламента, е същностен. Радев е в синхрон с част от политическите сили. Те се скупчиха зад него, при това, след като му отнеха правомощия през Конституцията. Това каза социологът Първан Симеонов в „Денят на живо” по NOVA NEWS
Консултации при президента: Радев връчва първия мандат до седмица (ОБЗОР)
„Махалото се връща към Радев. Това има своите предизвикателства. Едното е свръхочакванията, които има към него в средносрочен план. Второто е - не е ли това партийно. И третото е самата конституционност. На Радев не му остава чак толкова много време от момента, в който ще трябва да стане партиен. Създала се е ниша – сериозна и плодотворна, в която политическата логика казва, че той рано или късно ще трябва да влезе”, посочи социологът. Той смята още, че обратното броене е започнало, но Радев не бърза.
Консултациите при Радев: Без покана за „ДПС - Ново начало”
По думите му от известно време насам Бойко Борисов „далеч не звучи толкова остро спрямо Радев, както звучеше навремето”. „Ако полюсите са Радев и Пеевски, то Борисов, в типичния си стил, иска да е някъде в средата”, каза социологът. И допълни, че „ПП-ДБ волно или неволно отидоха към полюса Радев”.
„Демократична България” се опитват да разкажат, че ПП се договорят с „Възраждане”. Не съм сигурен доколко ПП успяват да разсеят тези съмнения. ДБ разчитат на Изток – Запад разделението, а ПП на корупция – антикорупция”, коментира социологът. Той посочи, че тъй като войната се „превърна в нещо като фон”, а казусът „статукво – промяна” леко крушира”, тези две оси са се уравновесили. „Двете части се опитват да наклонят в различните посоки и демократичната общност може да се разпадне. Това е мечтата на Борисов, а който остане с него, ще трябва да се прости с електората си, който ще отиде в другата посока”, каза още Симеонов.
Петков се отказа от депутатския си имунитет
Социологът смята, че изборът на Наталия Киселова за председател на Народното събрание означава служебен премиер, друг начин на броене и охрана на изборите. „Тогава може да се окаже по-лесно съставянето на правителство”, смята Симеонов. „Киселова е потенциалният гейм чейнджър”, допълни той.
Според него има и друга хипотеза: „ДБ едва траят ПП. Сигурно в главите на много хора от ДБ минава „не е ли време да се отървем от тези и да изпълним стария си инстинкт отново да сме заедно с Борисов”. Това не е изключено и тогава може да има правителство. След което част от хората от ПП могат да се присъединят и да има кабинет”.
Социологът коментира искания имунитет на Кирил Петков така: „Подозирам, че този сюжет предстои, затова нека не го коментираме на този етап, а да го наблюдаваме.”
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова