Той коментира и дълговете на "Топлофикация - София"

Увеличението трябва да бъде с 50%, за да отговаря на пазарните реалности. Това каза бившият зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев в „Денят на живо” по NOVA NEWS. Той обясни, че в началото на регулаторната година, която е от 1 юли до 30 юни, КЕВР прави прогнози за потреблението на електроенергия на пазара, както и какви ще бъдат цените, след което на базата на тези данни се прави прогнозата за цената за битовите потребители. "Оказва се, че две неща се разминават – битовото потребление и цената на свободния пазар са много по-високи от прогнозираните. Тези два натиска обуславят и неминуемото повишаване на цената на регулирания пазар", посочи бившият зам.-министър.

„По-малкото намаление на цената на тока означава да се поиска от „АЕЦ – Козлодуй” да предостави по-голяма част от своята енергия за регулирания пазар. Така се отнемат приходи от търговията на свободния пазар и се вменява задължение да оперира на регулирания пазар, за да може да се поддържа умишлено по-ниската цена за гражданите”, коментира още Куюмджиев.

Куюмджев каза още, че България няма избор и трябва да въведе либерализацията на пазара. По негови думи тя може да бъде отложена с 1-2 години, но ще се случи, защото иначе може да бъде стартирана наказателна процедура. „Има един начин да се справят енергийно бедните – с помощи от държавата. Защото тогава всички ще бъдем на пазарен принцип и ще плащаме пазарни цени”, допълни експертът. И подчерта, че в бъдеще може да се инвестира в нови високонадеждни източници на електроенергия, които да позволят предлагането да надвишава търсенето, а оттам и бъдат намалени и цените.

Експерт: Искат повишение в цената на тока заради големия дял на въглищната енергия в микса

По темата за дълговете на „Топлофикация – София” той каза, че дружеството губи пари поради три причини – „некомпетентно управление, липсата на пряко отговорни за състоянието и неизползването докрай на възможностите на дружеството”.

Куюмджиев коментира и заявеното търсене на електроенергия от Украйна към пет съседни държави. „България помага на Украйна в областта на енергетиката, въпреки че няма директна връзка. Това е така, защото енергията, която изнася Румъния, е българска - или става дума за гръцка, или турска, която отива към Украйна”, каза той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова