Новата вълна в политическите кампании разтърси румънската демокрация
На президентските избори в Румъния почти неизвестният кандидат Калин Джорджеску изненадващо спечели първия тур, благодарение на активна кампания в TikTok. Видеата му, насочени към младите избиратели, популяризираха крайнодесни и проруски послания, като наблягаха на патриотизъм и „Голямата Румъния“. Румънският Конституционен съд обаче анулира резултатите заради съмнения за чужда намеса и нарушения в онлайн кампанията. Важно е да се отбележи, че Джорджеску отказваше участия в дебати и разчиташе изцяло на социалните мрежи за популярността си.
„Джорджеску намери нишата, която не беше използвана до този момент. Той изнасяше речи за това какво ще направи, ако Румъния го избере за президент. Румънците искаха да се „освободят” от старите политици и да имат нов лидер”, смята журналистът Богдан Дину.
Разследването срещу TikTok: Румънец е платил 381 хил. долара за рекламирането на Джорджеску?
Някои от изявленията на Джорджеску са противоречиви, казва още Дину. Въпреки това, близо една трета от младите избиратели на възраст между 18 и 24 години дават гласа си за проруския кандидат. „В последните години говореше, че в соковете, които пием, има микрочипове. Твърдеше, че е срещал извънземни”, допълни журналистът.
Разпространението на видеата започва от профила на Джорджеску. Чрез използването на определени хаштагове и ключови думи като „мир”, „държава” или инициалите му, те достигат до неговите привърженици, които също започват да ги споделят. Видеата са гледани от над 5 милиона румънци.
Европейската комисия започва официално разследване срещу TikTok
Медийният експерт Надежда Ганева смята, че електронната кампания на Калин Джорджеску е обхванала и други социални платформи.
Според румънските власти един от хората, които стоят зад кампанията на Джорджеску и я финансират с над 1 милион евро, е 36-годишен на име Богдан Пешир. Журналистът Дину обаче твърди, че има и чуждестранна намеса. „По време на изборите в Румъния имаше кибератаки. Много от тях идваха от различни държави, като значителна част бяха от Русия”, поясни той.
След като стана ясно, че президентските избори трябва да бъдат организирани наново, Джорджеску незабавно реагира. „Днешното решение на Конституционния съд представлява не просто правен спор. То на практика е формализиран държавен преврат. Върховенството на закона е в изкуствена кома, а правосъдието е подчинено на политически заповеди и, на практика, е загубило своята същност. Това вече не е правосъдие, а изпълнение по заповед”, категоричен беше спечелилият изборите кандидат.
Решението на съда предизвика смесени реакции в обществото. Румънските власти обмислят въвеждането на ограничения върху платформата TikTok за новите президентски избори. Датата им ще се определи на консултации между новия кабинет и парламентарните сили. Дотогава настоящият президент Клаус Йоханис ще продължи да изпълнява своите задължения, въпреки че мандатът му изтече преди Коледа.
Стажант-репортер: Рая Ваташка
Редактор: Габриела Винарова