Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Как започва тази политика и какви са целите
Новоизбраният президент Доналд Тръмп възнамерява да намали държавните разходи. За целта ще бъде създаден консултативен съвет, наречен Департамент за правителствена ефективност. Тази идея за ограничаване на ролята на правителството не е нова, американските лидери периодично се опитват да реформират управлението, разказва Voice of America.
Милиардерът Илон Мъск ще бъде един от ръководителите на Департамента за правителствена ефективност — консултативен съвет, предложен от новоизбрания президент Доналд Тръмп. Мъск планира да намали федералните разходи с 2 трилиона долара. Това не е първият случай, в който администрация на Съединените щати обещава да намали държавните разходи.
"Още от основаването на страната американските президенти по един или друг начин говорят за съкращаване или намаляване на ролята на правителството”, казва доцентът по политология Джъстин Вон.
В началото на 19 век третият президент на Съединените щати, Томас Джеферсън, дава старт на тази политика. Той премахва част от работните места в армията и държавната администрация, което води до временно намаляване на разходите.
Мъск смята да намали бюджета на САЩ и броя на държавните служители
"Убеден съм, че поне четири милиона души са намерили работа”, казва тогава 32-рият президент на САЩ Франклин Рузвелт. През 30-те години на миналия век той разширява федералната работна сила, за да се справи с Голямата депресия. Новият курс на Рузвелт осигурява работа за милиони хора, предоставяйки помощ на бедните и същевременно, стимулирайки икономиката. Тези работни места биват закрити след края на кризата.
А на по-късен етап, през 80-те години на 20 век президентът Роналд Рейгън сформира Комисията "Грейс", като възлага на група от около 150 бизнес лидери да намерят начини за премахване на неефективността.
"Президентът Рейгън поиска от Комисията "Грейс" да разгледа как функционира правителството и да намери начин да го накара да работи по-ефективно”, посочва Том Шац, председател на "Граждани срещу правителствените разхищения”.
Майк Джонсън: Водещите мерки в програмата на Тръмп ще бъдат внесени за гласуване
Но на уебсайта на "Президентската библиотека и музей на Роналд Рейгън" се посочва, че повечето от препоръките, особено тези, които изискват законодателни мерки от Конгреса, не са били изпълнени. Все пак някои историци твърдят, че Рейгън е успял да промени политиката на страната в полза на по-малката роля на федералното правителство при решаването на обществените проблеми.
"Това беше фундаментална промяна в сравнение с предишния век, когато ролята на правителството в обществото нарастваше”, смята Вон.
През 90-те години 42-рият президент на Съединените щати, Бил Клинтън, започва работа по съкращаването на около 300 000 федерални работни места, основно чрез пенсиониране и възлагане на услуги на външни изпълнители.
"Със сигурност това е една от най-значимите администрации, що се отнася до намаляването на ролята на правителството в съвременната епоха”, допълва Вон.
По време на първия си мандат Доналд Тръмп нареди временно прекратяване на наемането на служители във федералните служби, както и други съкращения. Сега той иска от своя Департамент за правителствена ефективност да довърши започнатото. Някои поставят под въпрос това доколко бизнес подходът е подходящ при управлението на правителството.
"Правителството има отговорност към хората. Целта не е да се печелят пари, а да се предоставят услуги и да се защитава нацията. В частния сектор има много измами и разхищения, така че не съм съвсем сигурен, че бизнесмените непременно са най-правилните хора за тази работа”, казва Джеймс Гросман, изпълнителен директор на Американската историческа асоциация.
Тръмп и Мъск използват един инструмент, който не е бил на разположение по време на предишните усилия за съкращаване на държавната администрация.
"Днес социалните медии предоставят възможност за по-бърза и по-задълбочена реакция в сравнение с по-старомодните методи за комуникация, като например писмата на хартия, които се изпращаха преди”, смята Шац.
Въпреки това в много случаи Конгресът трябва да даде съгласие, преди да бъдат направени каквито и да било съкращения, посочва VOA.