Коментират Надежда Ганева и Пепи Димитрова

Компанията „Мета” смята да намали драстично цензурата, като ще препоръчва повече политическо съдържание във Facebook. Това съобщи основателят на социалната мрежа Марк Зукърбърг. Той обеща свобода на словото след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.

„Скорошните избори са културна повратна точка и повод отново да дадем приоритет на словото, така че ще се върнем към корените си и ще се съсредоточим върху намаляването на грешките, опростяването на нашите политики и възстановяването на свободата на изразяване в нашите платформи. Първо, ще се отървем от проверителите на факти и ще ги заменим с бележки на общността, подобни на X, които започват в САЩ. Опитахме се добросъвестно да отговорим на тези опасения, без да се превръщаме в арбитри на истината, но проверителите на факти просто бяха твърде политически пристрастни и разрушиха повече доверие, отколкото създадоха, особено в САЩ”, заяви Зукърбърг.

Meta освобождава проверителите на факти, ще препоръчва повече политическо съдържание

Според пиар експерта Пепи Димитрова това изявление на Зукърбърг е „признание на властта на Мъск върху дигиталната империя на Запада в следващите години, което е предначертано от победата на Тръмп”.

„Всъщност той каза: „Оттук нататък признавам, че Мъск ще държи властта върху аватарите на хората”. Това е големият разговор за бъдещето”, заяви Димитрова.

„Технологични промени има. До момента алгоритъмът потискаше политическо съдържание. Зукърбърг призна, че е имало натиск от страна на американското правителство да се спира определен тип публикации, за да не създават те толкова дискусии във Facebook. Това важи особено за постовете, свързани с миграцията и половата идентичност”, каза Надежда Ганева.

Пепи Димитрова обаче уточни, че промяната за момента започва само в САЩ и няма да засегне българските потребители.

Според преподавателя по журналистика в Калифорнийския университет Христофор Караджов решението на Зукърбърг е изцяло политическо и съобразено с новата администрация, която идва на власт след 13 дни във Вашингтон. По думите му републиканците и преди са отправяли обвинения, че техните гласове се цензурират повече.

Караджов обаче коментира, че анализите сочат, че именно десните консервативни републикански настроени потребители споделят много повече конспиративни теории и невярна информация. Това е проличало много ясно и около пандемията, смята преподавателят по журналистика.

Повече гледайте във видеото. 

Редактор: Ина Григорова