Изборът на номинацията за министър-председател и съставът на МС следва да се обсъждат на лидерска среща след постигане на съгласие по споразумението за управление, заявиха от ДБ

Преговорите за редовен кабинет ще продължат. Изпълнителната комисия на ГЕРБ възлага на екипа да проведе още срещи с „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ за съставяне на редовно правителство и утвърждава номинацията на Росен Желязков за кандидат за премиер с първия мандат на партията. Желязков е оторизиран и да ръководи работата на преговорния екип, съобщиха от ГЕРБ. 

Комисията възлага на екипа да проведе разговори за подкрепа на кабинет и формиране на управляващо мнозинство, което след това да пристъпи към разглеждане и гласуване на промените в Изборния кодекс и Закона за съдебната власт.

От ГЕРБ са решили още участвалата в преговорите до момента „Демократична България“ да седне отново на масата за преговори, само ако заяви готовност за подкрепа на редовно управление с кандидат за премиер Росен Желязков.

Пеевски: Трябва да работят да има правителство, ако не - отиваме на избори

По-късно от „Демократична България” потвърдиха своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъждат на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление.

„Демократична България” призовава ПГ на ГЕРБ-СДС да не бави приемането на промените в ЗСВ на първо четене в днешното заседание. Върховенството на правото не може да бъде разменна монета в политическите преговори за съставяне на кабинет“, написаха от формацията във Facebook. 

В пленарна зала депутатите отправиха нови призиви за редовен кабинет. От ГЕРБ-СДС обявиха, че следващите дни са ключови. „В парламент, в който няма управляващо мнозинство, обикновено законодателството се превръща в инструмент за начало на предизборна кампания. Нашият единствен и основен приоритет е създаване на редовно правителство“, заяви депутатът Тома Биков.

Според „БСП-Обединена левица“ ще са необходими компромиси. „За да извървим тази промяна ще е нужно да се лишим от всички декорации на партийното късогледство, от частните интереси и тънките сметки. Има ли нещо по-ясно и категорично от написано черно на бяло споразумение за управление?“, попита от трибуната и. ф. председател на БСП Атанас Зафиров.
 


Още в първия работен ден на парламента за новата година преговарящите започнаха да поставят условия. След едночасов спор по програмата народните представители вкараха допълнителна точка за промените в Закона за съдебната власт, с която се спира процедурата за избор на нов главен прокурор. ИТН поиска в дневния ред да бъде вкарана и точка за гласуване на промените в Изборния кодекс. „Предполагам, че залата ще го гласува, защото имаме разменени декларации с ПП-ДБ по темата, а и двете неща вървят в пакет”, каза Тошко Йорданов.

Докато едни поставят условия, се появиха още заявки за участие в преговорите. „Ние изразяваме готовност за участие в разговори, ако бъдем поканени и при положение, че те са публични и изключват модела "Пеевски“, уточни председателят на „Демокрация, права и свободи“ Джевдет Чакъров.

Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски пък отново прогнозира избори. По думите му, ако преговарящите партии не могат да постигнат съгласие, то трябва да се отиде на избори, а народът да преподреди партиите според това кой ще свърши работа.
 


Припомняме, че на 5 януари ГЕРБ-СДС обяви, че прекратява разговорите за формиране на кабинет. От формацията посочиха, че причината е несъгласие с ДБ за персоналния състав на бъдещо правителство и името на кандидата за премиер. От ДБ отговориха, че са научили от медиите за края на преговорите. В понеделник президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време на преговарящите партии, за да се разберат, преди да връчи първия мандат.