Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Засега обаче минната индустрия там изпитва сериозни затруднения да реализира печалба
Богатите залежи на полезни изкопаеми в Гренландия привличат световното внимание, особено след като президентът Тръмп изрази желание да поеме контрола над острова. Засега обаче минната индустрия там изпитва сериозни затруднения да реализира печалба. Възможно ли е страната да поеме по нов път към икономическа независимост, разказва Voice of America.
В единствената действаща мина в Гренландия се добива анортозит – скала, богата на калций и други минерали. Този ценен материал се изнася по целия свят и се използва за производството на фибростъкло, бои, цимент и пластмаси.
"Гренландия е изключително богата на минерали. Те буквално се намират навсякъде”, казва Бент Йенсен, управляващ директор на "Lumina Sustainable Materials".
Какъв е военният капацитет на Дания в Гренландия (ВИДЕО)
Сред тях са и рядкосрещаните елементи, които са от решаващо значение за зелените технологии и чиито вериги за доставки понастоящем са доминирани от Китай. Президентът на Съединените щати Тръмп иска да поеме контрола над острова от Дания - ход, който според него е необходим за гарантиране на международната сигурност. И докато компаниите за добив на полезни изкопаеми виждат нови възможности в тази идея, Гренландия и Дания категорично я отхвърлят.
"Интересът на Тръмп към Гренландия може да помогне на индустрията да получи достъп до допълнителни инвестиции, които са необходими за нейното развитие. Затова определено го приветствам. Смятам, че е важно както от икономическа, така и от политическа гледна точка Гренландия да заеме ясна позиция спрямо Тръмп и Съединените щати”, посочва Йенсен.
Министърът на минералните ресурси на Гренландия - Ная Натаниелсен, казва, че страната е отворена за бизнес, но не и за продажба.
Възможно ли е Гренландия да поеме нов курс заради икономически проблеми
"Искаме американски инвестиции и сътрудничество с Държавния департамент на Съединените щати, и от известно време работим по този въпрос”, посочва тя.
През 2019 година, още по време на първия си мандат, Тръмп подписа споразумение с Гренландия за насърчаване на минната индустрия, но до момента липсват инвестиции.
"От много години наблюдаваме, че инвеститорите се колебаят дали да се ангажират с високорискови и дългосрочни проекти”, допълва Ная Натаниелсен.
Рискът не винаги води до награда. До 2023 година в мина в южната част на страната са се добивали рубини и розови сапфири, докато операторът фалира. Правителството на Гренландия се надява, че полезните изкопаеми на страната може един ден да осигурят икономическата основа за пълна независимост от Дания.
"Ако искате да добивате минерали и да осигурите икономическа самостоятелност на Гренландия, ще трябва да се включите в международния процес на преработка на тези ресурси. След това ще трябва много внимателно да обмислите как да гарантирате, че тези минни проекти наистина ще са полезни за хората, които живеят в близост до тях, а не да се превърнат в нова форма на експлоатация, наподобяваща империалистичните практики”, посочва Улрик Прам Гад от Датски институт за международни изследвания.
Страната се сблъсква и с различни логистични предизвикателства. През по-голямата част от годината Гренландия е скована от лед, въпреки че климатичните промени правят зимите все по-кратки. Освен това, има малко пътища, а по-голямата част от огромния остров представлява арктическа пустош.
"Развитието на проект отнема време – от ранния етап на проучванията до момента, в който действително имате мина, от която можете да добивате и да започнете да продавате”, казва Йенсен.
Жителите на Гренландия се надяват, че политическите главоболия, причинени от вниманието на Тръмп, един ден ще се отплатят и ще донесат богатства – и дори независимост – на този отдалечен арктически остров, посочва VOA.