Необичайно е искането висши дипломати да напуснат, обяви той

Джош Пол е бивш директор в Бюрото за военно-политически въпроси. С главния международен редактор на CNN Кристиан Аманпур той обсъди промените в дипломацията на САЩ

Джош Пол, добре дошъл. Бих искала най-напред да Ви помоля да обясните случващото се в момента. Вълната от оставки, пенсионирания и изтласкването на определени дипломати от Държавния департамент. Доколко това е обичайна ротация и доколко има идеологически характер.

Благодаря Ви за поканата! Смятам, че с всяка нова администрация наблюдаваме преход, носещ със себе си промяна в политиките, която отразява волята на новото правителство на Съединените щати. Това, което този път е различно по отношение на Държавния департамент, е, че още в първия си ден администрацията на Тръмп поиска от редица висши дипломати не просто да се оттеглят от заеманите от тях постове, а да подадат оставка и напълно да напуснат, което е доста необичайно. По този начин се губи цяло поколение с богат дипломатически опит. Същото наблюдавахме и по време на предишната администрация на Тръмп, когато Държавният департамент до известна степен беше източен и загуби значителна част от експертния си потенциал. Всъщност от разговори с колеги в институцията разбрах, че до 40% от сегашния състав на гражданската служба в Държавният департамент са назначени след 2020 година. Мисля, че много хора в момента за първи път ще преминат през такъв преход. Освен това се задават много въпроси, особено с оглед на някои от политическите насоки, които президента Тръмп изглежда очертава, а именно - накъде вървим всички ние.   

Ангела Меркел пред CNN - за Путин, Тръмп и бъдещето на Украйна

Добре, едно от нещата, които той направи с подписването на първите си укази, беше да спре традиционната чуждестранна помощ, да прекрати потока на американски долари, докато: „преценят дали програмите, които ги получават, са в съответствие с идеологическите цели. Искам да ви попитам за нещо, което Дейвид Милн, експерт по външната политика, каза. Според него Държавният департамент е населен с кадри, образовани в елитни университети и военни академии, професори, които държат двупартийна обективност по начин, който дразни партизански настроените и които са създали външнополитически инициативи, свързани с изграждането на съюзи и споразумения за свободна търговия, политики, които влизат в разрез с убеждението на Тръмп, което гласи: „Америка на първо място”. И така, това критика към Държавния департамент ли е или просто обяснява защо той предизвиква антагонизъм от Тръмп.

Мисля, че идеята, че хората, завършили престижни колежи и университети, не са квалифицирани да работят за президента Тръмп е абсурдна. В крайна сметка, неговата собствена номинация за посланик на Съединените щати в ООН - Елис Стефаник, е възпитаник на Харвард. Бих искал също да отбележа, че външната политика и дипломацията изискват експертни познания. Необходими са години опит в работата с други държави и култури. Нещо, което се изгражда с времето и е от полза на Съединените щати. Чудесно е, че имаме хора, които са посветили живота си на изграждането на международни отношения от името на американците. Това са изключително отдадени професионалисти, които служат на страната, на президента и на Конституцията. И знам, че това важи за всички, независимо от личните им убеждения. 

Очевидно си спомняте, че по време на първия мандат на Тръмп, именно Държавният департамент беше в центъра на реториката за „дълбоката държава”. Струва ми се, че за първи път чухме това определение именно от администрацията на Тръмп. Искам да ви попитам – как, според Вас, ще се справи Марко Рубио като държавен секретар. На практика, той е традиционен републиканец. Смятате ли, че ще бъде напълно в синхрон с външната политика на Тръмп, или ще има разногласия както при Рекс Тилърсън, който в крайна сметка подаде оставка?

Смятам, че първо трябва да изясним каква всъщност е външната политика на Тръмп. Виждаме известни противоречия, излизащи от Белия дом. Например, между встъпителната реч на президента, в която той заяви, че иска да бъде миротворец и да сложи край на това, което нарече непрекъснат каталог от кризи в чужбина. И неговото нареждане към Марко Рубио, да постави на първо място американските интереси. Това контрастира както с някои от действията му още в първия ден, за които споменахте, така и с изявлението на личности като бъдещия посланик на Съединените щати в ООН - Елис Стефаник, и самия Марко Рубио. Знаете, че Стефаник заяви, че според нея Израел има библейско право върху целия Западен бряг и Газа, а Марко Рубио говори за безусловна подкрепа за Израел. Въпросът е дали това наистина означава поставяне на Америка на първо място и каква ще бъде позицията на президента Тръмп по този и други наболели въпроси. Затова смятам, че не можем да предвидим каква роля ще играе Марко Рубио, докато не стане ясно в каква посока ще поеме неговият шеф.

Цялото интервю гледайте във видеото.

Редактор: Весела Веселинова