Любомир Дацов и Славчо Петров с коментар по темата

Бойкот на всички хранителни магазини у нас е планиран за 13 февруари. Повод за акцията е драстичното увеличаване на цените на основни хранителни стоки. Според организаторите България е най-бедната страна в Европейския съюз, а цените на стоки като масло, мляко, сирене и месо в чуждестранни търговски вериги са по-високи у нас, отколкото в страните, от които произхождат. Бойкотът беше обявен от четири организации, които призоваха за пълен бойкот - от хипермаркета до кварталния магазин. Настояването е българските власти да въведат ценови тавани за 70 основни хранителни продукта.

„За абсолютно всички - като се акцентира на големите вериги. Говорим за яйца, млечни продукти, колбаси, масло, ориз, брашно, хляб. Не би трябвало да имат надценка повече от 10%”, заяви Нели Димитрова, „Системата ни убива".

„Ежедневно се сблъскваме с хора, които живеят на ръба, и това не е преувеличено. Всички твърдят, че доходите са много увеличени. Но на фона на поскъпващата храна, сметките и ценовия натиск, мога да кажа, че хората наистина изнемогват и живеят в нищета. Това води единствено до лишаване от продукти от първа необходимост”, каза Димитрина Русева от Гражданска инициатива „Системата ни убива”.

„За” или „против” тавана на цените и инициативата за бойкот коментираха в „Здравей, България” бившият заместник-министър на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов и Славчо Петров от Федерацията на независимите синдикати в хранително-вкусовата промишленост към КНСБ. 

Проверка на NOVA: България, Хърватия или Гърция – къде пазарът излиза най-евтино

„Няма да се включа в бойкота на хранителните магазини, защото не смятам, че е правилно насочен. Като погледнете кой го организира, може да се каже, че е чисто политически или движен от такива идеи. Второ - това, което те предлагат, няма как да работи. Точно обратното, това води до по-високи цени и до проблеми във веригите на доставки. Най-много да предизвикат допълнителна криза, която пак ще платят гражданите”, смята Дацов.

„Солидаризирам се с акцията, но не считам, че тя ще има някакъв ефект”, посочи Петров. Той допълни, че ако даден човек е заделил определени финанси за хранителни продукти, той така или иначе ще ги похарчи за тази цел.

Започват бойкоти на големите търговски вериги в Западните Балкани

Дацов посочи, че в Унгария, където е бил наложен таван на цените, те са се увеличили със 100%”. „Страната е с най-високия ръст на цените в цяла Европа”, обясни още финансистът. Според Петров държавата трябва да се намеси при определянето на цените.

Синдикалистът допуска, че има картел при хранителните вериги. А финансистът подчерта, че има доклад, който сочи, че не са намерени доказателства за съществуването на картел.

Повече гледайте във видеата.