Според Драгош Съчяьну руското влияние в региона остава фактор

Президентът на Румъния Клаус Йоханис подаде оставка ден преди процедурата по импийчмънт, предизвикана от отмяната на президентските избори. Той заяви, че целта му е да избегне задълбочаване на политическата криза. Как изглежда ситуацията през погледа на румънците в България? Разгошор с Драгош Съчяьну – бивш журналист, избрал да създаде семейство и кариера у нас. Той е роден в Румъния, но от 30 години живее в България. Още от детска възраст има силна връзка с нашата страна.

„Като малък много съм гледал българска телевизия, защото в Румъния по онова време имаше само 2 часа на ден. По този начин чувствах близко България и тъкмо като завърших гимназията ми казаха, че има възможност да следвам в София”, спомня си Съчяьну.

След завършване на журналистическото си образование в София започва работа за румънската „Антена 1”. В този период той изпраща информация за случващото се у нас и анализира процесите в страната преди членството ѝ в ЕС.

„След като България се присъедини към ЕС нещата се поуспокоиха тук и нямаше толкова голям интерес към България в Румъния. Финансовата част намаля драстично и тогава потърсих друга насока”, каза той.

Румънският президент подаде оставка

Другата насока се оказва търговията, която често го връща в родината му. „Винаги като пътувам всички ме питат: „Ти си щастлив, в България е много по-добре от Румъния, хората живеят много по-добре”. Прибирам се в България – обратното – „В Румъния хората живеят много по-добре” и винаги гледаш чуждото”, посочи Съчяьну.

Според него тежката политическа ситуация в Румъния е резултат от продължителното съвместно управление на леви и десни партии, което довежда до натрупване на социално напрежение. „Покачването на заплатите не е в крачка с нивото на инфлацията. Хората усещат, че в джоба им остават все по-малко пари и недоволството е все по-голямо”, категоричен е той.

Оттеглянето на Клаус Йоханис не е изненадващо за анализаторите, твърди Съчяьну. „Всичко това тръгна заради буквално бездействието на Йоханис, през втория му мандат, през последните 5 години. Много безличен, появиха се в медиите много екзотични пътувания на държавни разноски, наемането на VIP самолети за него и това насажда много негативна емоция в населението”, заяви Съчяьну.

„Оттеглянето на президента на северната ни съседка дава възможност на проевропейските сили да наваксат доверието си от обществото”, категоричен е Съчяьну. „Според мен трябва да се предприемат по-конкретни стъпки, решителни и от страна на парламента, на правителството, на МС. Това, което народът, според мен очаква – нови политически фигури, с много по-голямо доверие, по-подготвени, по-образовани за позициите, които ги заемат”, каза той.

Временно изпълняващ длъжността президент ще бъде Илие Боложан, който има опит с временно заемане на високи политически постове. „Човек на действието, а не на говоренето. Според мен той за тези четири месеца няма да има много време. Правомощията му са много ограничени. Той само ще балансира политическия живот в Румъния”, заяви Съчяьну.

Предсрочните избори за нов държавен глава ще се проведат на 4 май. Основният въпрос е дали крайнодесният кандидат Калин Джорджеску ще се кандидатира отново.

Церемония в двореца „Котрочени“ бележи края на мандата на румънския президент

„Той иска да се кандидатира, но все повече гласове казват, че няма да го пускат. Законно той няма право. Последните дни офисът и домът на неговия директор на предизборната кампания беше обискиран от полицията. Нередностите са били много големи от тяхна страна на предишните избори. Очаква се прокуратурата да си сглоби целия пъзел”, посочи Съчяьну.

Джорджеску може да подкрепи друг крайнодесен кандидат в замяна на обещание за премиерски пост. „Той лично го заяви това нещо. Даже каза, че се чувства по-добре като министър-председател, отколкото като президент. Само че за мен популярността на новия кандидат няма да е същата като неговата”, подчерта Съчяьну.

Според него руското влияние в региона остава фактор, който предизвиква тревога в румънското общество. „Няма как да го крием това нещо. Русия иска да си има влияние, да си поддържа влиянието в региона – както в България, така и в Румъния. Според мен сега и службите и институциите в Румъния ще бъдат много по-внимателни и бдителни в тази насока”, каза той.

 Съчяьну вижда паралели между политическите процеси в България и Румъния, включително опитите за външно влияние. „От много години Русия е като отрицателно нещо за румънския народ и който се обявява, че е проруски ориентиран веднага губи контрол. Даже самият Джорджеску в момента каза, че той подкрепя идеите на Тръмп и е проамерикански настроен, иска Тръмп както прави в Америка, той да прави в Румъния ако бъде избран. Никой не заявява директно, че е „за” Русия, че подкрепя руските идеи, руската политика, но индиректно техните действия това се вижда, че има такава намеса. В България подкрепата от политически сили към Русия е много по-видна, много по-директна”, подчерта Съчяьну.

София и Букурещ често вървят „в пакет“ – и в интеграционните процеси, и в икономическите предизвикателства. „Всички ни гледат като едно общо и ЕС, и Америка. Така че ще вървим заедно”, посочи той.

„Визите за България не паднаха, защото в Румъния политиците са предприели, заедно с американското посолство, по-активни мерки в тази насока и са успели по-бързо. Вече чувам, че и България предприема тези стъпки”, посочи Съчяьну.

Падат американските визи за румънците

Политическото напрежение в Румъния в момента се концентрира около президентския вот, но в България ситуацията изглежда по-различно. „В румънското правителството нещата са уточнени, има подкрепа, има мнозинство. В България обаче всеки ден има упреци от всички страни, „за” или „против”. Аз съм прозападно ориентиран. За мен най-доброто решение е и България, и Румъния да продължават този път. Всичко зависи какво ще се случи и как ще приключи войната в Украйна”, подчерта Съчяьну.

По думите му със сигурност ще приключи и то скоро. Според него е много важно в позла на кого ще приключи войната и какви ще са последствията, защото със сигурност щяло да има задкулисни преговори.