Пътуването в такова време създава много рискове

Очаква се средните температури този февруари да са със 7 градуса по-ниски от февруари миналата година. Сред областите с жълт код са София, Перник и почти цяла Северна България. На места има опасност и от образуването на така наречения черен лед.

В ранните часове на деня, термометрите в района на Велико Търново паднаха под минус 20. В село Лозен, измервателната станция на местните хора отчела 22, 4 градуса под нулата.

“Минусът ще продължи още 5-6 дни. За Западна България може би днес е последно да падат температурите до -15, -16 градуса. На изток – ще се задържи до вторник”, каза метеорологът Симеон Матев.

Именно на Североизток е и най- ниската температура днес - минус 23.

Пътуването в такова време създава много рискове. Инцидент има от последните часове, на пътя София -Варна край Шереметя. Лека катастрофа между няколко автомобила при слънчево време, но вероятно автомобилите са попаднали върху, така наречения „черен лед“.

Жълт код за опасно време в 23 области у нас

“Пътят под нас да е замръзнал. Защото е невидим. Слива се с асфалта. Образува се един фин тънък слой лед. Един от най-големият враг на всички шофьори”, каза Иван Иванов – автоексперт от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България

“Зимата може да срещнем няколко типа настилки. И то в рамките на 5-10 км. Може да има киша, може да има сняг, вода и може да е сухо, както и да е образуван черен лед”, обясни автоекспертът Иван Иванов. Първият съвет, който дава на своите курсисти, при шофиране в зимни условия, е да следят пътя в далечина.

Попадането на черен лед не е много опасно, ако колата се движи в права посока.  Проблем, обаче, е ако се случи в завой. Съветът е да не използваме спирачка.

“Това е много грешно. Оставяте автомобила да продължи движението си. Леко отнемате от газта. Двигателната спирачка го държи на пътя. Нито спирачка, нито подаваме газ, просто оставяме автомобила да намери сцеплението с асфалта отново”, каза още Иван Иванов.