Снимка: БГНЕС
В парламента официално влиза девета партия
Депутатите от новата парламентарна група „Величие” положиха клетва в Народното събрание. Така, пет месеца след изборите и преизчисляване на резултатите в част от секциите, в парламента официално влиза девета партия.
СНИМКИ ОТ ВЛИЗАНЕТО НА ПАРТИЯТА В НС
„Величие“ има 10 депутати. Председател на групата вероятно ще бъде идеологът на формацията Ивелин Михайлов. Той вече заяви, че партията му ще е част от опозицията.
Припомняме, че след произнасянето на Конституционния съд се стигна до сериозно разместване в Народното събрание. Депутати от почти всички групи напуснаха, а на тяхно място влязоха народни представители от други райони. Управляващото мнозинство остана на прага от 121 народни представители. Така сега са под въпрос приемането на ключови законопроекти, сред тях и бюджетът за 2025 г.
Новите 10 от „Величие“ прекрачиха прага на Народното събрание малко преди 9 ч. Изпратиха ги с питка, мед и възгласи. „Да намерим начин да противодействаме на техните схеми и да работим в посока да се изгради нещо за България, защото само разграждането води до никъде“, заяви лидерът на „Величие“ на входа на парламента.
А минути по- късно деветата парламентарна група запълни липсващите места в пленарната зала. Зад депутатските банки новите 10 седнаха със заявки. „Заради начина, по който ни забавят и в момента се подиграват с нас, не знаем дали ще имаме председател на парламентарната група. Трябваше да ни извикат, за да може да кажем и нашата декларация.Но в момента виждаме, че всички искат да ни покажат, че нашето място е отзад. Нямаме проблем къде ще сме. Важното е да свършим работа“, каза Михайлов.
Като основен приоритет за партията Михайлов обяви да започне работата в Народното събрание. „Това, което виждам вътре е пълен цирк. Всеки гледа да излезе, да се изкаже по някакъв начин, за да събере точки пред избирателите. Но не виждам хора, които реално да искат да се работи по реалните казуси на хората. Слушаме „Възраждане“, които съобщават каква е безработицата в Монтана, с което протакват самия процес. Но защо е така безработицата? Какво се случва в малките населени места? Това са неща, които те могат да ги кажат и ги знаят. Но виждам, че всички ги мълчат и говорят по несъществени проблеми“, отбеляза той.
„Държавен вестник” обнародва решението на ЦИК за преразпределение на мандатите
Присъствието на „Величие“ и решението на КС направи мнозинството крехко. „Искате да е максимално крехко, казал съм – юли трябва да излезе доклада за еврозоната, до тогава ще стискаме зъби“, отбеляза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Аз не подкрепям мнозинството, а хората. Ще подкрепим бюджета, защото това е за хората. Слушам иначе констатации на Бойко Борисов кой с кого, няма къде да ходят всички ще бъдат с мен. Хората решиха „ДПС-Ново начало“ е втора партия, може и да е първа на другите избори. Оттук нататък ще работят с Пеевски“, категоричен беше лидерът на „ДПС-Ново начало“.
„Стабилността на правителството се крепи на това какво прави управляващото мнозинство с Делян Пеевски, от моя гледна точка. Ако продължават да се опират на него, най-вероятно ще паднат скоро“, заяви съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков преди началото на днешното заседание в Народното събрание.
Наред с „Величие“ клетва в парламента положиха и двама от „ДПС-Ново начало“. Сабри Мехмедали и Станислав Анастасов, който попадна в списъка на КС, но дни по- късно влиза отново от район Хасково.