Екип на NOVA направи проверка наистина ли толкова много хора се разсейват докато пресичат

Забрана за говорене по телефон, докато се пресича на пешеходна пътека. Това предлагат от МВР, за да се предотвратят все по-честите инциденти, в които са замесени пешеходци, говорещи по мобилния си телефон. Екип на NOVA направи проверка наистина ли толкова много хора се разсейват докато пресичат и какво мислят за тази нова регулация.  За целта с еотправихме към центъра на Велико Търново, където се намира една от най-натоварените пешеходни пътеки в града. Доста често там има нарушения и се глобяват пешеходци. За няколко минути засякохме не малко хора, които пресичаха с телефон, долепен до ухото. Всъщност, това не е забранено. Но да има ли законови промени и колко опасно е да пресичаш пешеходна пътека, докато говориш по телефон и със слушалки? 

Проверката за говорещи по телефона хора, в центъра на старопрестолната ни столица показа, чевсеки пети, преминаващ по „зебрата“, говореше по телефона си.

Ще ни струва ли скъпо пресичането с телефон в ръка

"Инстинктивно пресичат на пешеходна пътека и се смята, че наличието на "зебра" ги пази. Но това не е така. От "Пътна полиция" апелираме за внимание на пешеходците, тъй като те също са участници в движението и трябва да пазят сами за себе си", заяви инспектор Георги Василев – „Пътна полиция“ – Велико Търново.

От началото на година са регистрирани 11 произшествия с пешеходци във Велико Търново, но няма загинали. Глобените за неправилно пресичани, обаче са не малко. "295 пешеходци за неправилно пресичане. Това е общият брой за неправилно пресичане, прескачане на огради", обясни инспектор Василев. 

От "Пътна полиция" на този етап могат само да препоръчват на говорещите да пресичат без телефона да е на ухото им. А според пресичащите, новата регулация е излишна.

Повече по темата гледайте във видеото.