Експозицията е уникална по рода си

Бургаският археологически музей за първи път представя рядка и необичайна експозиция на керамични лули. Късносредновековните аксесоари за пушене са събирани от обекти на територията на цялата страна, като те са ползвани предимно от мъже. Жените в България започват да пушат наргилета и пурети, и цигари значително по-късно. Всички приспособения за пушене на тютюн са открити именно в региона. Експозицията е уникална по рода си и се представя за първи път у нас. Оказва се, че окраската на всяка една лула има скрит замисъл.

В Русия откриха древни монети за 600 000 евро, откраднати от френски музей (ВИДЕО)

„Върху някои лули има щампи, които не са украса а са един вид търговска марка, което дава информация на учените и изследователите за самия производствен център”, обясни Детелина Христова от РИМ Бургас, отдел „Археология“. 

„Първо тютюнът се е дъвчел и смъркал, в по-късен етап вече се е пушил чрез лула или наргиле. И вече последната фаза е пушенето на така наречените папироси или пури”, каза екскурзоводът Гергана Данабашева.

Първоначално у нас тютюнът е бил доставян от търговски кораби през Босфора и е бил внос. А местните са пушили лули с тютюн доставен от Мексико, Чили и дори Еквадор.

Носиите, които разказват историята: Изложба на автентични български облекла в Казанлък (ВИДЕО)

„Тютюнът произлиза от Америка. Има археологически сведения, че тютюн се е отглеждал през второ хилядолетие преди Христа на територията на днешно Мексико. През 1559 година е внесен в Европа”, каза още Христова.

Тютюнопроизводството в България започва от 1717 година като тютюневите изделия и употребата им претърпяват различна динамика. Артефактите могат да бъдат разгледани в Археологическия музей до края на летния сезон.

Репортер: Елена Танева

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Габриела Винарова