Националният дворец на културата ще бъде осветен в розово
Начало на Националната кампания за борба с рака на гърдата. Призивът е: „Самопрегледай се! Ранната диагностика може да спаси твоя живот!“
Ракът на гърдата е най-често срещаната диагноза сред жените по целия свят. Статистиката показва, че едва 12% от диагностицираните у нас са в ранен стадий, когато болестта може да бъде преборена в 97% от случаите.
Тази вечер, като част от инициативата, Националният дворец на културата ще бъде осветен в розово. В Светлата седмица, след Великден, ще има безплатни прегледи, както и изследване на туморни маркери за тези, които са се сблъскали с тежката диагноза.
„Победител“ вече е част от визитната картичка на Гергана. „Реших да се самопрегледам сама и установих, че наистина се случва нещо. Попитах доктора дали имам шанс и той ми отговори, че всичко зависи от мен. Аз реших, че имам за какво да се боря, имам дете, което да отгледам“, казва учителят Гергана Ралинска.
Вредите от вейповете върху здравето и борбата на света срещу тях
А силата на духа, с която преминава през тази житейска битка, е един от най-важните уроци, които дава на своите ученици.
Въпреки множеството кампании за ранно диагностициране и самонаблюдение, специалистите у нас са на мнение: много от пациентките им все още срещат трудности. „Така ще намерите много голям процент от карциномите – в легнала позиция. Едва 12% от жените пристигат за ранна диагностика. В провинцията нещата стоят много по-различно, винаги идват поне във втори стадий, тоест карциномът вече е по-голям“, заяви специалистът по образна диагностика в ИСУЛ „Царица Йоана“ д-р Йордан Спирдонов.
От Българското дружество по образна диагностика на гърда започват нова кампания, за да променят това. И си поставят за цел у нас да се въведе Национална скринингова програма. „Всяка жена, която е навършила 40 години, ще се води вече на скрининг – дали ходи всяка година на преглед, и ако не ходи – да бъде глобявана. Това ще бъде нашето предложение към Здравното министерство“, уточни докторът.
Специалистите са категорични дори след среща с тежката диагноза, надеждата остава: не просто за нормален живот, а за живот, изпълнен със смисъл, като бъдещ родител. „Обикновено имаме възможността за запазване на яйцеклетки или ембриони. Отнема едва 10 до 14 дена – време, което е необходимо така или иначе за подготвяне на стартирането на лечението“, обясни д-р Димо Манов от Клиниката по Медицинска онкология към МБАЛ „Надежда“.
И момчетата ще могат да се ваксинират безплатно срещу HPV
Това е възможно обаче само преди лечението да е започнало. Но дори в ход да са химио- или ендокринна терапия, медицината отново дава надежда на желаещите да станат родители.
„Миналата година имахме случай с пациентка. На 32 години е била диагностицирана с рак на гърдата, проведено е лечение, след това е стартирана ендокринна терапия. Миналата година излязоха резултатите от едно много дългоочаквано клинично изпитване, което показа че би могло да е безопасно временно прекратяване на ендокринна терапия с цел – постигане на бременност. Пациентката успя да забременее своевременно, всичко се случи за година, след което си продължи ендокринната терапия и в момента се радва и на здраво бебе“, уточни Манов.