Снимка: iStock
Темата коментира енергийният експерт Иван Хиновски
Условията за развитие на малките модулни реактори и ролята им за постигане на целите за декарбонизация бяха сред темите на международна конференция в София, организирана от Българския енергиен и минен форум и Канадската търговска камара в България. Повече за темите по време на форума разкри енергийният експерт Иван Хиновски в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.
„Идеята на този форум е да обясним на бизнеса и на държавните органи, които се занимават с енергийна политика, изключително важната роля на малките модулни реактори като допълващи големите ядрени централи. Двата стълба за опазване на климата за ядрената енергия и зелената енергия”, коментира още Хиновски.
Борисов: Изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй” е стратегически важен проект
По думите му не е нужно да се променят двата ТЕЦ-а в столицата – ТЕЦ „София” и ТЕЦ „София-изток”. „Идеята е да се направят един или два модулни реактора на подходяща площадка в района на София. Тепърва ще инициираме това предложение пред Столичната община и Енергийното министерство. Така ще се произвежда най-евтината топлинна енергия в историята на „Топлофикация-София”, добави Хиновски.
Според енергийния експерт изграждането на подобни модулни реактори не крие опасност. „Една от компаниите, която презентира подобен проект, заяви, че вероятността за настъпване на авария е 200 пъти по-ниска, отколкото човек да загине при самолетна катастрофа”, добави Хиновски.
„Този тип технологии са толкова модерни и развити от гледна точка на безопасност, че вече се допуска да бъдат изграждани в близост до големи населени места. В Чехия правят три нови ТЕЦ-а”, обясни той.
Енергийният министър: При либерализация на пазара няма да има повишение на битовите сметки за ток
Хиновски посочи, че подобен тип реактори ще бъдат най-добрите регулатори на електрическия товар. „Един такъв реактор може да струва 2-3 млрд. евро, но всички анализи показват, че те се изплащат в рамките на 7-8 години”, заяви енергийният експерт.
Планът на САЩ за спиране на закриването на въглищни централи
„Убеден съм, че производството на електроенергия от въглища и природен газ не са критични за околната среда. На ЕК се наложи да затвори всички въглищни централи в Европа, но според мен това е грешна политика, която рано или късно ще се коригира”, смята Хиновски.
Либерализацията на енергийния пазар
„При либерализацията на енергийния пазар няма да има голяма разлика в цените на тока, които са в момента. Просто сметките ще бъдат преписани по друг начин. Отлагането, без да знаеш какво правиш, също е рисково. Преди две години бяхме предложили на предишния министър Владимир Малинов една комуникационна кампания, защото обществото няма представа какво предстои. Без яснота за хората, либерализацията на тока ще бъде изстрел в тъмно пространство”, смята Хиновски.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Виктория Гетова