„Божият архитект“ - често е наричан така заради прочутата Саграда Фамилия

Католическата църква направи значителна стъпка към канонизирането на испанския архитект Антони Гауди, признавайки неговите „героични добродетели“. В понеделник Ватиканът съобщи, че папа Франциск е одобрил декрет, с който обявява каталунския архитект за „блажен“ – ключов етап в дългия процес по признаване на дадена личност за светец.

Гауди, често наричан „Божият архитект“, е известен най-вече с проектирането на прочутата базилика Саграда Фамилия в Барселона – символ както на града, така и на католическата вяра. Строежът на базиликата е започнал през 1883 г., но остава недовършен и до днес. Тя, заедно с другите произведения на Гауди е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, и е осветен от папа Бенедикт XVI през 2010 г.

Скоро ли ще бъде завършена базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона

Снимка: iStock

Архиепископът на Барселона, кардинал Хуан Хосе Омейя, нарече решението на Ватикана „източник на радост“, подчертавайки, че признанието се отнася не само до архитектурните постижения на Гауди, но и до неговата дълбока духовност.

Снимка: iStock

Признаването на героични добродетели предхожда беатификацията, за която се изисква чудо. След това се изисква второ чудо, потвърдено от Ватикана, за да се получи статут на „светец“ по време на канонизацията, често в края на дълъг процес, продължаващ години.

Снимка: iStock

Процедурата по обявяването за светец на Гауди беше открита в Рим през 2003 г. През декември 2023 г. кардинал Хуан Хосе Омела назначи канонична комисия, съставена от религиозни и светски лица, която да поеме делото паралелно с гражданска асоциация, предаде БТА.

Невижданата досега къща на Гауди

Снимка: iStock

Антонио Гауди е роден е на 25 юни 1852 година в испанския град Реус в провинция Тарагона, област Каталуня, в семейството на медникаря Франсеск Гауди и Сера и Антония Корнет и Бертран. Той умира на 7 юни 1926 г. , след като е блъснат от трамвай. Неговите творби остават в културното наследство на Испания и са част от културното богатство на целия свят.

Снимка: iStock

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Би Би Си