Снимка: БГНЕС Снимка: БГНЕС
Той обяви обичаят за дяволско дело
Забрана за провеждане на знаковите за Беломорска Тракия нестинарски танци поиска Сливенският митрополит Арсений. Той обяви обичаят за дяволско дело и забрани изнасяне на иконата от православния храм за танците в жарава.
Припомняме, през 2009 г. ритуалът беше включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство.
В навечерието на нестинарските игри, които се организират по стар стил на 3 юни в село Българи, Сливенският митрополит Арсений отправи послание до свещениците и православните християни, в които ги призова да не участват в подобни ритуали и забранява в него да се използват православни икони.
"НИЩО ЛИЧНО": Танц върху огъня
„Нестинарството това е езическа практика, езически ритуал, който няма нищо общо с православната християнска вяра. Разбира се, всеки има право да изповядва каквото си иска, но аз съм длъжен да предупредя моето паство, освещенния клир, православните християни и да забраня използването на свещени образи в тези езически ритуали, защото това е кощунство и не бива”, каза митрополит Арсений.
Станислав Камалиев е нестинар от над 15 години. Споделя, че на много от местата, където влиза в жарава, няма храм, но иконата е част от танца с боси крака. Той казва, че това, което правят е за добро и за здраве, и допълва, че никой не може да му забрани да играе с иконата.
Снимка: БГНЕС
„Аз вярвам, че иконата на Свети Константин и Елена ме пази и тя е покровител на нестинарството”, казва още Станислав.
Нестинарството е част от живота на местните в странджанските села и Беломорска Тракия, а от години представлява интерес за туристи от цял свят.
Станислав разказва, че това е бълагрска традиция, която той и хората като него се опитват да съхранят, за да я предадат на поколенията.
От Община Царево заявиха в позиция, че конфликт между тях и Сливенска Света Митрополия не съществува.
А в селата Българи, Кости и Бродилово подготовката за нестинарски игри продължава.
Репортер: Елена Танева
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни