Браншът е готов за по-конкретни и сериозни действия, ако не бъдат чути

В навечерието на 24 май - протест в библиотеките. Служителите в няколко библиотеки изразиха недоволството си с лентички и излязоха символично пред сградите. Основното искане е за повече пари за култура и опазване на културното наследство.

За Дафина Новакова хасковската регионална библиотека „Христо Смирненски” е втори дом от 29 години. Преди това отново е работила в библиотека. Настоява културата да не бъде сектор втора ръка.

„20 години културата иска едно и също – 1% от БВП. А не да се мисли - каквото остане, ако остане, ние ще го сложим там и ще спасяваме положението. Култура не се прави с жълти стотинки”, казва Дафина Новакова.

Работещи в Столичната библиотека излизат на протест

Сред исканията на работещите в библиотеките са законодателни промени и разработване на национална стратегия за културното наследство. Но и по-добри условия на труд.

„Не говорим за високи заплати, никой от нас не говори за високи заплати, но да има уважение към труда ни”, казва Дафина Новакова.

За да покажат недоволството си, работещите в хасковската библиотека излязоха по обяд пред сградата.
Малко по-късно това направиха и колегите им от Велико Търново. Те посочват, че млади хора, желаещи да започнат работа в библиотеката липсват.

„Днес протестът ни е символичен, като подкрепяме националната кампания на федерация „Култура“ към КНСБ. Исканията ни съвпадат с посочените в декларацията на синдиката“, обясни библиотекарят Илияна Тодорова. Тя допълни, че средната заплатата в сектора е 1400 лв.

„Няма млади хора, които искат да учат нашата специалност. Младите колеги взимат чисто минимална работна заплата”, заяви Илияна Тодорова.

„Преди десетина години имахме винаги 4-5 молби за работа в библиотеката. Към настоящия момент нямаме постъпила молба”, обясни Иван Александров, директор РБ "П. Р. Славейков" - Велико Търново.

Протестът днес е част от националната кампания на Независимата синдикална федерация „Култура” на КНСБ, която се провежда в периода от 18 до 24 май.

„Освен финансовите искания, които са следствие от приемането на държавния бюджет за 2025 г. Ние бяхме поискали 245 млн. лв. за дофинансиране на доста сектори, които са на бюджетна издръжка. Исканията още са свързани с изменения на нормативни актове, свързани с опазване на културното наследство“, заяви областният координатор на КНСБ във Велико Търново Васил Тодоров.

Той посочи, че браншът е готов за по-конкретни и сериозни действия, ако не бъдат чути.