Канцлерът Мерц обяви, че страната му ще направи всичко, за да предотврати пускането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2"

Германия ще финансира производството на украински оръжейни системи с голям обсег на действие, като няма да има ограничения за обхвата на използването им, предаде Укринформ, цитирайки казаното от германския федерален канцлер Фридрих Мерц по време на пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски в Берлин.

Финансиране на украински оръжия с далечен обсег без ограничения за използването им

"Днес обсъдихме и военната подкрепа на Германия за Украйна. Ще продължа да се въздържам от разкриване на подробности, но мога да кажа следното: ще продължим и ще разширим военната си подкрепа, за да може Украйна да продължи да се защитава от руската агресия - сега и в бъдеще", увери Мерц.

Преговорите между Зеленски и Мерц в Берлин започнаха (ВИДЕО)

Той допълни: "Днес нашите министри на отбраната ще подпишат меморандум за намерение за закупуване на произведени в Украйна оръжейни системи с голям обсег на действие. Няма да има ограничения за техния обсег. Това означава, че Украйна ще може да упражнява пълноценно правото си на самозащита, включително да нанася удари по военни цели извън собствената си територия. Това бележи началото на нова форма на отбранително-промишлено сътрудничество между нашите страни, която има голям потенциал."  

В същото време Мерц избегна да отговори на въпрос дали германското правителство ще предостави на Украйна крилати ракети "Таурус".

"Споменах, че този следобед ще бъде подписан меморандум за намерения между двамата министри на отбраната за по-тясно сътрудничество в тази област. Целта ни е да дадем възможност за използване на оръжия с голям обсег на действие. Искаме също така да осигурим съвместно производство, но няма да разкриваме публично подробности - вместо това ще се съсредоточим върху задълбочаването на сътрудничеството“, каза канцлерът в отговор на въпрос за ракетите "Таурус".

Кремъл отхвърли предложението на Зеленски за среща с Тръмп и Путин

Мерц подчерта: "Днес правим първата стъпка към сътрудничество в производството на оръжия с голям обсег между Германия и Украйна."

"Това сътрудничество ще се осъществи и на индустриално ниво - както в Украйна, така и в Германия. Подробностите за това засега няма да бъдат оповестени публично", добави той.

Кремъл: Това е опасно и безотговорно

Решението на германския канцлер Фридрих Мерц да финансира производството на украински оръжейни системи с голям обсег на действие не е нищо друго, освен провокация, удължаваща войната, заяви днес Кремъл, цитиран от Ройтерс.

"Това е много опасна тенденция, безотговорна позиция, която Германия заема", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

"Това не е нищо друго, освен по-нататъшно провокиране на войната. Не е нищо друго, освен удължаване на опитите за заставяне на украинците да продължат да се бият. И не е нищо друго, освен възпрепятстване на опитите за тръгване по пътя на мирен процес", каза Песков.

Tой също така обвини Берлин, че се конкурира с Париж за ролята на най-опасния подстрекател на войната.

"Северен поток 2"

Германският канцлер Фридрих Мерц обеща, че страната му ще направи "всичко", за да предотврати пускането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2". Хипотезата газопровода да заработи, за да се снабдява Европа с руски газ, е предмет на обсъждания, предаде Франс прес.

"Ще продължим да увеличаваме натиска върху Русия", заяви Мерц на обща пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски в Берлин. 

 "Ще направим всичко възможно, за да предотвратим пускането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2", каза канцлерът.

Премиерът на провинция Саксония Михаел Кречмер  от Християндемократическия съюз (ХДС) на Фридрих Мер заяви е неделя, че възобновяването на газопровода би било "възможност за отваряне за диалог с Русия".

"В момента "Северен поток 2" няма разрешение за експлоатация и това няма да се промени", обеща Мерц в средата на май.

Газопроводът "Северен поток 2", свързващ Русия с Германия през Балтийско море, беше спрян от експлоатация след взривове през септември 2022 г., няколко месеца след началото на руската офанзива в Украйна.

Двете тръби на газопровода "Северен поток 1", който е в експлоатация от 2011 г., бяха унищожени, докато една тръба на "Северен поток 2" остана непокътната.

"Северен поток 2" така и не получи лиценза за експлоатация, необходим за започване на преноса на газ с оглед на нарастващото напрежение с Русия.

Зеленски се надява през юни 2026 г. да няма война в Украйна

През последните месеци обаче няколко медии повдигнаха въпроса за отхвърляната досега възможност газопроводът да бъде пуснат в експлоатация като част от сближаването между Кремъл и президента на САЩ Доналд Тръмп.

Базираната в Швейцария компания оператор на "Северен поток 2" понастоящем е собственост на руския енергиен гигант "Газпром".

Компанията е в несъстоятелност и избегна неотдавна ликвидация, като съдебнит органи одобриха споразумението, постигнато с нейните кредитори, сред които са няколко европейски енергийни компании като "Анжи" ( Engie), О Ем Ви (OMV), "Шел" (Shell), "Унипер" (Uniper) и "Винтерсхал" ( Wintershall)

Теоретично това съдебно решение дава възможност на оператора на тръбопровода да търси нов инвеститор в проекта.

Въпреки това съществуват много технически, финансови и геополитически предизвикателства пред евентуалното пускане в експлоатация на "Северен поток 2", не на последно място и отказът на Германия да сертифицира тръбопровода, който минава през нейна територия, отбелязва АФП.

Редактор: Иван Петров
Източник: БТА, Пламен Йотински, Галя Горнишка