Снимка: Правителствен пресцентър
Премиерът се срещна с управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева
"В момента сме в навечерието на приемането на еврото. Предстои нова страница пред българската икономика: по-голямо доверие, повече инвестиции, повече възможности". Това заяви министър-председателят Росен Желязков на среща с управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева, съобщават от правителствения пресцентър. Премиерът припомни решаващата роля на Международния валутен фонд преди близо три десетилетия за реформите, които бяха направени в България.
"Днес, наред с нашата амбиция да разсеем страховете на хората, искаме да им покажем, че перспективите пред българската икономика и общество с ефективното въвеждане на еврото са много по-големи от тези, които имахме и успешно изпълнихме с въвеждането на валутния борд", посочи Желязков. Министър-председателят беше категоричен, че въвеждането на еврото на 1 януари 2026 г. е основен приоритет на правителството, като вече се намираме в заключителния етап в процеса на подготовка на България за членство в еврозоната.
"Работим усилено по оставащите дейности, като целта ни е да ги финализираме във възможно най-кратки срокове", отбеляза Желязков.
В хода на разговора им в Министерския съвет премиерът открои огромния напредък, който България е постигнала във всички работни направления в хода на подготовката за еврозоната, включително в публичния, финансовия и нефинансовия сектор, като почти всички мерки са вече изпълнени. Подготвени и приети са стратегически важните документи, свързани с въвеждането на еврото, както и ключовото законодателство. Обезпечена е и техническата подготовка, като по този начин се гарантира, че сектори като например банковият, вече са напълно подготвени за приемането на еврото. Предстои да стартира и интензивната фаза на комуникационната кампания за еврото.
Как Източна Европа премина от валутен борд към еврото: Какво означава това за България
Управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева определи като отличен шанс за България членството в еврозоната и открои редица позитиви за страната ни. На първо място акцентира върху по-високата инвестиционна привлекателност, която ще има България, което е важно за всички отрасли, особено за туризма.
На второ място посочи по-голямата защитеност на страната ни в рамките на еврозоната. На трето място Георгиева изтъкна шанса на Европа за по-голяма лидерска роля в световната икономика и възможностите за България, които произтичат от това.
В рамките на срещата премиерът Росен Желязков и управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева обсъдиха също рисковете за глобалната икономика и финансовата стабилност, предават още от правителствения пресцентър. В тази връзка Желязков приветства усилията на ръководството на МВФ и лично на госпожа Георгиева за облекчаване на икономическите трудности, пред които са изправени страните членки, особено най-бедните и най-уязвимите.
"Светът, в който живеем, е пълен с предизвикателства, имаме глобално нисък растеж, висок дълг", изтъкна Кристалина Георгиева. По думите ѝ единственият начин да се излезе от това положение не е като се взимат повече заеми, а като се постигне по-висок растеж, по-висока производителност, по-добри условия за бизнеса да движи напред икономиката.
Видео: Правителствен пресцентър
Два дни преди излизането на оценката за готовността на България да приеме еврото поглеждаме към страните, които минаха по този път. Доклад на Фискалния съвет показва, че стабилният курс и финансовата дисциплина са ключови за успешната интеграция. Към момента само две държави – Естония и Литва, са направили прехода от валутен борд към еврото при запазване на фиксирания курс, точно каквато е ситуацията с България.
Естония въвежда валутен борд през 1992 г., първоначално фиксиран към германската марка, а по-късно към еврото. При присъединяването си към ERM II през 2004 г. И при приемането на еврото през 2011 г. Курсът остава непроменен – 15.6466 крони за евро.
Литва също не променя курса, след като заменя щатския долар с еврото през 2002 г., запазва фикса от 3.4528 лита за евро до присъединяването си към еврозоната през 2015 г.
България е в подобна ситуация - валутният борд е в сила от 1997 г., а от 2000 г. е фиксиран към еврото. Страната се присъедини към ERM II през юли 2020 г., с фиксиран курс 1 евро = 1,95583 лв., който не е променян.
Последвайте ни