От юли миналата година бушонът е свален, твърди Спаска Тодорова

Нараства обществено недоволство срещу високите сметки за електроенергия след януари и съмненията за тяхната коректност. След хиляди подадени жалби и над 8 000 сигнала и започнали проверки от институциите, въпросите на потребителите остават без категорични отговори. Не спират и сигналите на зрители до NOVA.

Жена твърди, че ѝ е начислена сметка за ток в жилище в Пазарджик, което е необитаемо от юли миналата година, когато майка ѝ починала. От тогава бушонът е свален, твърди Спаска Тодорова. Сметки обаче получавала. 

Заради високите сметки за ток: Все още се очакват резултатите от проверките на КЗП

На 3 февруари платила сметка от 52,94 евро за август, септември и октомври. На 19 февруари платила още 2,66 евро.

„Обърнах се към NOVA, защото на 28 февруари получих сума за плащане от 65 евро. Вчера дойдох, за да пусна жалба. Жената тук ми каза, че тази сума вече не съществува. Моето обяснение е, че явно тази фактура е изтрита след вашата намеса”, заяви Тодорова.

Сметките за ток: Общо над 10 000 жалби са подадени до ЕРП-тата

В жалбата, която тя все пак ще пусне, е включила и искане да се провери дали няма кражба на ток.   

От EVN съобщиха за NOVA, че сметката е от месец август и това е стара дължима сума, а не за сегашно потребление. Жената обаче твърдите, че преди това вече е платила сметка за август.

От EVN съобщиха още, че от началото на януари до момента при тях са постъпили над 4000 жалби на абонати за съмнение за начислени неправилни фактури. От дружеството допълниха, че голяма част от тези жалби са неоснователни.

Малко по-късно от EVN изпратиха официална позиция до NOVA относно конкретния случай. Ето я и цялата позиция на дружеството:

"Проверката в информационната система на дружеството показва, че към 3 февруари 2026 г. за цитирания имот са били натрупани три поредни неплатени фактури за реално консумирана енергия през 2025 г., както следва:

·         Месец юли 2025 г.: 74.47 лв.

·         Месец август 2025 г.: 28.10 лв.

·         Месец септември 2025 г.: 0.48 лв.

Поради системно неизпълнение на задълженията за плащане, електроснабдяването на обекта е прекъснато още през лятото на 2025 г. в съответствие с Общите условия на дружеството. Всички горепосочени задължения са останали непогасени в продължение на месеци, до 3 февруари 2026 г., когато са платени наведнъж.

Цитираната от г-жа Тодорова сума е формирана от сбора на тези стари задължения за 2025 г., начислената законна лихва за забава и таксата за възстановяване на захранването (7.00 лв. / 3.58 евро). Тези данни са ясно видими и в документите, показани от самата г-жа Тодорова в ефир.

Бихме искали изрично да подчертаем:

1.    Липса на текущо потребление: Сумите не се отнасят за 2026 г., тъй като захранването е било прекъснато. Информацията, предоставена на клиентката в нашия офис в гр. Пазарджик, коректно отразява факта, че към момента имотът няма текуща консумация.

2.    Прозрачност на фактурирането: Претенциите за „неправомерно начислена енергия“ за имот, който не се ползва, са неоснователни, тъй като фактурите касаят период, в който имотът е бил с активно захранване.

Считаме, че тиражираните внушения за некоректни действия от страна на компанията са подвеждащи и уронват престижа на дружеството. Вярваме, че липсата на детайлно разбиране на фактурната стойност не е основание за разпространение на клеветнически твърдения, особено чрез национална медия и онлайн.

Етиката в публичното пространство изисква не просто „отразяване“, а обективност, която да не позволява личните интерпретации да надделяват над неоспоримите факти. Вярваме, че нашето становище също ще получи подобаващо отразяване, водени от убеждението, че истината трябва да тежи повече от сензацията, а правото на защита е в основата на всяко цивилизовано общество"

Повече гледайте във видеото.

tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking