На фирмата строител е наложена глоба от 20 000 лв. и няколко по-дребни санкции

Само с глоби за виновните страни строителството на ваканционния комплекс в Иракли ще продължи. Това стана ясно ден, след като 2000 души протестираха пред сградата на парламента и предизвикаха проверки от страна на две министерства.

Заключението на строителното министерство и това на екологията за започнатото в Иракли гласи:

„То е с 8 къщички повече и три склада повече, така че е допуснато нарушение.”

След строителното и екоминистерството ще изготви акт за спиране на строежа и ще наложи на "Емона 2000" максималната глоба от 20 хиляди лева, защото се е отклонила от параметрите на оценката на въздействието върху околната среда.

За фирмата ще има и още санкции, макар и по-дребни - защото няма сключен договор за строителните отпадъци.

И двете министерства преценяват, че ако строителят се върне към първоначалните указания - и се откаже от постройките в повече, може да продължи.

За Новините на Нова от фирмата заявиха, че няма да обжалват актовете за спиране на строежа, ще платят глобите и съжаляват за допуснатата формално-техническа грешка. Те отново повториха, че въпреки разминаването в броя на сградите, всъщност са под зададената им плътност на застрояването.

Днес се разбра, че строителното им разрешително от главния архитект на Несебър, е с параметрите, с които те са строили. Затова архитектът също ще бъде наказан - с две санкции по 5000 лева. А най-голямата глоба - 50 хиляди лева, ще е за лицензирания оценител на проекта.

Разплитането на случая дойде след бурната гражданска реакция от 14 януари, когато около 2000 човека се обявиха срещу застрояването на Иракли. За подготвящия се бунт ресорните министерства разбраха още в неделя. Преди да проверят строежа обаче, екоминистърът определи недоволството като тенденциозно:

Не е необходимо да има протест, съответно за да бъдат предприети действия за контролни проверки. Това е ежедневие в министерството.

Въпреки че 39 къщи не се строят за три дни и явно такава проверка до момента не е била правена, министърът на околната среда и водите Нона Караджова уточни, че при 25-30 хиляди обекта в цялата страна няма как да се правят ежедневни проверки. Именно затова обаче се разчитало на гражданите.

Категоричното становище на институциите беше повторено отново, а именно че строежът е започнал законно и че нарушенията са отстраними.

Репортер: Рада Богданова