Съратници и опоненти на Тачър си спомниха за нея с добро
За медиите по света централна тема е смъртта на една от емблематичните фигури на 20 век - Маргарет Тачър. Бивши и настоящи политически лидери, съратници и опоненти на Желязната лейди си спомниха за срещите си с Тачър, която остава в историята като забележителна, но и противоречива личност.
Независимо дали през годините са били съмишленици или противници на Маргарет Тачър, световните лидери от онази епоха бяха единодушни, че я помнят с добро. Бившият канцлер на Германия Хелмут Кол нарече Тачър "велика жена".
„За нея винаги трябва да говорим с уважение, дори вижданията ни да не съвпадаха във всичко”, заяви канцлерът, обединил разделена Германия - ход, който Маргарет Тачър не одобряваше.
Бившият държавен секретар на САЩ Колин Пауъл определи Тачър като "един от уникалните лидери на 20-и век, който промени съдбата на собствената си страна и допринесе за падането на Желязната завеса".
Бившият президент на Франция Жискар д'Естен беше един от опонентите на Тачър в началото на нейното управление.
„Спомените ми за нея са положителни. Непоклатима воля и характер, неподдаващ се на укротяване. Знаеше какво иска и винаги минаваше право на въпроса”, каза д'Естен.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун припомни, че през 80-те малко жени са били на ръководни постове.
„Тя е отличен пример, който жените, носещи голяма отговорност, могат да следват", каза кореецът.
Президентът на Русия Владимир Путин поднесе съболезнованията си на британците и определи Маргарет Тачър като "една от изключителните фигури на съвременния свят, отличаваща се с прагматичност, решителност и постоянство.
Дори в смъртта си Маргарет Тачър остана противоречива фигура. Не всички британци тъгуват за кончината й. Някои дори някои празнуваха събитието - като организацията на миньорите в Южен Йоркшир, които бяха сред пострадалите от болезнените икономически реформи на Желязната лейди.