Поне 4 партии ще влязат в парламента сочи новото допитване

Кампанията за предсрочните парламентарни избори на 12 май вместо да мобилизира, отказва хората да гласуват. Това сочи проучване на „Алфа рисърч”, поръчано от „Дневник”.

 

Скандалите около подслушванията водят до разколебаване на част от избирателите. В резултат, в края на кампанията твърдо желание да гласуват заявяват 54-56% от анкетираните.

 

30% от хората казват, че следят внимателно скандалите около  подслушванията. Най-голям дял сред тях имат привържениците на БСП.

 

Разлика от пет процентни пункта в полза на ГЕРБ пред социалистите дава пресният сондаж, според който в новия парламент ще влязат поне четири партии. Освен доскоро управлявалата политическа сила, в следващото Народно събрание със сигурност депутати ще имат БСП, ДПС и "Атака", сочи анкетата.

 

Според допитването, проведено в периода 7 – 8 май, „Движение България на гражданите” на Меглена Кунева е на прага на четирипроцентовата бариера.

 

Проучването на обществените нагласи сочи, че 54% от респондентите са заявили твърдо намерение да упражнят правото си на глас, 21% се колебаят, а 25% със сигурност няма да посетят урните. Така ГЕРБ биха получили 33% от вота, БСП 28%, ДПС 10%, „Атака” 7,5%, а партията на бившия български еврокомисар 4%.

 

Под 3% набират хората на Иван Костов от Коалиция „ДСБ и Български демократически форум” (2,7%), Национален фронт за спасение на България (2,3%), Ред, законност и справедливост на Яне Янев с 2%, толкова се очаква да получи и Коалиция „Съюз на демократичните сили”.