Външните министри на Сърбия и България се срещнаха в Белград

Министрите на външните работи на България и на Сърбия Кристиан Вигенин и Ивица Дачич се обявиха за реализирането на проекта "Южен поток", като коментираха темата на съвместна пресконференция в Белград, предаде БТА.

 

Министърът на външните работи Кристиан Вигенин е на официално посещение в сръбската столица днес по покана на първия заместник министър-председател и министър на външните работи на Сърбия Ивица Дачич.

 

„България не разглежда хипотеза, в която "Южен поток" няма да бъде реализиран, защото това е важен проект, свързан с енергийната сигурност не само на страните, през които минава газопроводът, но като цяло и за Югоизточна Европа”, заяви Вигенин.

 

„Ние сме в пряк, смятам конструктивен диалог с ЕК, по условията по реализацията на проекта”, каза той и добави, че се надява още в следващите седмици да има повече яснота и да може да бъде възобновена работата по проекта на територията на България.

 

Ивица Дачич изтъкна в отговор на въпрос икономическите ползи за Сърбия от изграждането на проекта, както по думите му получават много и останалите държави по трасето. „Сърбия ще изгуби много, ако няма "Южен поток", заяви Дачич.

 

Ние бихме били щастливи, ако някой беше предложил някакъв друг газопровод да мине през Сърбия, но никой никога не ни предложи такова нещо”, коментира сръбският външен министър, като прикани, ако някой има забележки по "Южен поток", да каже какво друго предлага. По думите на Ивица Дачич трябва да се реализират договореният проект за газова връзка между Ниш и София, както и инфраструктурни и други проекти.

 

Дачич благодари за българската помощ при неотдавнашните наводнения в Сърбия. Подписването на договор за приятелство, сътрудничество и добросъседски отношения не е условие за по-нататъшната подкрепа на България за присъединяването на Сърбия към ЕС, посочи министър Кристиан Вигенин в отговор на въпрос.

 

„Отношенията между нас и Сърбия са такива, че не е необходимо да се поставят подобен тип условия”, добави той. По думите му договорът е бил предложен за подписване между двете страни, защото смятат, че по този начин ще могат да осъвременят и да дадат нови възможности за развитието на двустранните отношения.