От КАТ твърдят, че уредите трудно могат да се манипулират

Битката с рекета на пътя продължава. Този път на прицел са частните дрегери и радари. След десетки сигнали за катаджии, които заработват рушвети с фалшиви уреди, държавата започва внезапни проверки на пътя. Мамят ли ни, когато ни спрат за нарушение?


Според сигналите скандалната схема за рекет съществува отдавна и нейни жертви са станали стотици шофьори. За какво става дума? Катаджиите се снабдявали с фалшиви дрегери и радари, с които манипулирали показанията за скорост и пробите за алкохол при проверки на пътя. Най-вероятно уредите-менте дублирали тези, които били сертифицирани. Затова започват внезапни проверки в цялата страна.


При една от последните проверки на пътя, за Светослав остава съмнението, че радарът е неточен.


„Който каквито си желае манипулации може да си направи. Спиран съм от КАТ – с нищо не могат да ми докажат, че това е моята скорост, а не на някой преди това”, обясни шофьорът Светослав.


Въпреки съмненията, Светослав си отнася наказанието.


„И си платих акта”, добавя Светослав.


Сигнали за фалшиви дрегери и радари буквално заливали агенцията, която следи техническото състояние на уредите. Шофьорите се оплаквали, че виждат и втори дрегер или че засичали скоростта им с ръчни уреди, които се различавали от тези на КАТ.


„Още от вчера съм разпоредил на домакина ни всички наши дрегери, които са на лице, да бъдат по списък преброени, записани с номерата – всичко, което е свързано със състоянието на дрегера”, заяви началникът на КАТ-София Тенчо Тенев.


От КАТ твърдят, че уредите трудно могат да се манипулират особено след въвеждането на електронни радари и дрегери.


„След всяка смяна се източват данните от началник на групата и на сектора и тези данни се съхраняват”, казва още Тенчо Тенев.


„Според мен твърденията на който и да било, моите уважения към КАТ, че няма уреди които не могат да бъдат манипулирани – моето мнение е, че това твърдение е несъстоятелно – няма такива уреди”, твърди Веселин Бешевлиев, управител на сервиз за ремонт на техника.


Според експерта с малко пари и знания всеки уред може да се пренастрои и да показва точно каквото искаме.


„Винаги може да ви показва, да кажем теоретично – с 0,2 промила – вие, пили една бира и разчитате, че сте в рамките на закона и изведнъж вместо 0,4 ви отчита 0,6 промила”, обяснява Веселин Бешевлиев - управител на сервиз за ремонт на техника.


„Може ли от една бира да се окаже, че сте пили ракия например? – Ако се манипулира може да се окаже и че бутилка уиски съм изпил”, казва шофьорът Светослав.


За да се сложи край на рекета с фалшиви радари и дрегери, всички катаджии ще бъдат проверени през следващите седмици.


И още една история с подкуп на пътя. Опит на шофьор от Асеновград да подкупи пътни полицаи завърши в ареста.


Мъжът бил спрян за проверка, но се оказало, че няма книжка. Тогава той подхвърлил в полицейската кола банкнота от 20 лева. А двамата униформени веднага го задържали.


Повече по темата гледайте във видеото.