Това показват данни на Международната организация по лозарство и вина

Китай вече е на второ място след Испания по лозарски площи, измествайки Франция на трето място. Това показват данни на Международната организация по лозарство и вина, цитирани от Франс прес и БГНЕС.

 

Според тях от 2014 г. Китай има 799 000 хектара земя, посветени на лозарството, докато Испания разполага с 1,02 млн. хектара. Въпреки това обаче Франция остава най-големият производител на вина в света, произвеждайки 47 млн. хектолитъра през изминалата година. Париж също така е изкарал и най-много от продаването на виното си в чужбина – 7,7 млрд. евро.

 

В същото време американският пазар се оказва най-големият консуматор на вино, поглъщайки близо 31 000 хектолитъра, следван от Франция и Италия. Най-много вино се внася в Германия, Великобритания и САЩ, където общата търговия се оценява на 26 млрд. евро.

 

Китай се превърна в един от ключовите играчи в лозарския сектор, след като вече 11% от територията му е заета от лози. За сравнение този процент е бил едва 4 през 2000 г.„

 

"Има плантации от десетки, дори стотици, хиляди хектара, създадени с китайски пари, но използвайки чуждестранни експертизи за лозарство от Австралия, САЩ, Испания, Франция и Италия", каза ръководителя на Международната организация по лозарство и вина Жан-Мари Ауран. Според него много млади китайци пътуват в чужбина, за да се обучават в бизнеса с винопроизводството, като Китай в момента развива свои собствени центрове за подготовка.