Снимка: Thinkstock
Експертите препоръчват въвеждането на „регулиран пазар” на канабиса
Петдесетгодишната международна „война с наркотиците”, започната от американския президент Ричард Никсън, е навредила на общественото здраве и трябва да бъде заменена от процес на декриминализация. До такъв извод достига нов университетски доклад.Изследването е поръчано от престижния американски университет „Джон Хопкинс” и британския медицински журнал „Дъ Лансет”, предаде БГНЕС.
Политиките и законите за борба с наркотиците „нямат значителен ефект върху разпространението и употребата” им и не могат да бъдат основани на базата на научни доводи за ефекта им върху общественото здраве, пишат авторите.
Те представят поглед върху страни като Португалия и Чехия, които са декриминализирали леките ненасилствени провинения, свързани с наркотици. Това води до „ползи за общественото здраве, спестяване на средства, по-малък брой хора в затворите и никакво значително увеличение на проблематичната употреба на дрога”.
Докладът препоръчва на страните със строго законодателство като федералните закони в САЩ, тези във Великобритания и много други страни да обмислят въвеждане „регулиран пазар” на канабис, какъвто има в Уругвай, Холандия, американските щати Вашингтон, Колорадо, Орегон, Аляска и на други места.
Разглеждайки различни примери в световен мащаб, изследването установява, че законодателството за наркотиците се прилага по начин, който води до дискриминация на етнически, расов и полов принцип, както и до нарушаване на човешките права.
Д-р Крис Бейрер от Института за обществено здраве „Джон Хопкинс – Блумбърг” заяви, че политиките, основани на забрани, са „научно необосновани”.
„Глобалната „война с наркотиците” вреди на общественото здраве, човешките права и развитието. Време е да преосмислим подхода си към глобалните политики спрямо наркотиците и да поставим научните доказателства и здравеопазването в основата на тези закони”, заяви още Бейрер.