Против са гласували 48.7%
Положителните гласове водят на провелия се в Турция референдум за разширяване на правомощията на президента Реджеп Ердоган, сочат предварителните резултати.
При 99% обработени бюлетини 51.3% са гласували „За”, а 48.7% са гласували „против” на референдума, показват данните на държавната Анадолска агенция. Избирателната активност отчете 83,87%, общият брой на имащите право на глас е 58 366 647 души.
Ердоган поздрави привържениците си с победата на референдума
От опозиционната партия обаче отправиха официално опровержение. Те твърдят, че данните са манипулирани.Основната опозиционна партия в Турция ще поиска повторно преброяване на до 60 на сто от бюлетините на референдума за конституционни промени, каза Ердал Аксюнгер, заместник-председателят на партията, съобщи Ройтерс.
Народнорепубликанската партия по-рано днес заяви, че при произвеждането на референдума са били извършени "незаконни действия", които облагодетелстват правителството.
До този момент официални данни няма. Очаква се те да излязат по-късно вечерта.
Никои не знае откъде идват данните, на които се позовава Анадолската агенция.
Паралелно с проверката на вота вътре в страната върви и тази на гласувалите в чужбина в общо 7 388 секции, до които имаха правото да отидат 2 957 870 турски граждани. Проверените вече бюлетини в 4 528 урни с гласували 599 656 избиратели показват, че 59% са гласували с „Да“, а 41% - с „Не“.
71.35% от турците в България са гласували „против” на референдума, а 28.65% са гласували „За”, показват данните на Анадолската агенция.
В 120 представителства на Турция в 57 държави по света гражданите можеха да пуснат вота си от 27 март до 9 април, а изборните книжа бяха доставени в Анкара със самолети и дипломатически куриери. Гласовете от чужбина ще се преброяват заедно с тези от страната. Висшият изборен съвет наложи забрана за огласяване на резултатите до 21 ч.
Турците решиха съдбата на страната си, гласувайки „За“ или „Против“ разширяването на правомощията на Ердоган. Право на този избор имаха близо 55,3 млн. граждани.
За да влязат в сила предлаганите промени в законодателството, положителен вот на референдума трябва да са дали 50+1% от гласоподавателите. Проучванията на общественото мнение неведнъж показваха, че лагерът „Да“ вероятно наброява между 55 и 60 на сто от хората с избирателни права.
Предвижданите изменения в конституцията ще дадат изключителна власт в ръцете на държавния глава.
Ако референдумът приключи с положителен резултат, съгласно готвените конституционни промени броят на народните представители се увеличава от 550 на 600, а възрастовата граница за кандидат-депутатите се сваля от 25 на 18 г.
Изборите за парламент и президент ще се провеждат веднъж на пет години в един ден.
Президентът ще има петгодишен мандат, а едно лице ще може да се кандидатира само два пъти за този пост. Президентът ще остане лидер на партията, която го е излъчила. Кандидати за президент ще могат да издигат партии, които са спечелили най-малко 5% от валидните гласове на последните избори, както и със сто хиляди подписа на хора, имащи право на глас.
Новата система възлага изпълнителната власт на президента, а постът министър-председател се отменя. Кабинетът също ще се назначава от президента, който ще може да назначава и да освобождава от длъжност и своите вицепрезиденти. Меджлисът ще може да инициира разследване срещу президента, вицепрезидентите и министрите. За целта ще са нужни гласовете на 301 депутати. За придвижването на разследването към Върховния съд обаче ще са нужни гласовете на 401 депутати.
Меджлисът няма да може да инициира вот на недоверие. Президентът ще може да издава декрети относно правомощията му в изпълнителната власт. Законите ще се изработват в меджлиса. Единственият законопроект, който президентът ще внася е свързан с бюджета на страната. Президентът ще може да обявява извънредно положение. По време на извънредното положение той ще има неограничени правомощия. Президентът ще може да разпуска кабинета. Меджлисът ще може да насрочва предсрочни парламентарни избори, като за целта ще са необходими гласовете на 360 депутати.
При успех на референдума, към новата система ще се премине през 2019 г. Според новите поправки следващите избори за президент и парламент ще се проведат на 3 ноември 2019 г.
Повече подробности гледайте във видеото.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.