Сондата ще се доближи на едва 6 милиона километра от звездата
Американската космическа агенция НАСА планира да направи поредния си опит в изследването на Слънцето.
През лятото на следващата година учените ще изпратят сонда от ново поколение, която ще се приближи на едва 6 милиона километра от звездата. Апаратът е с мисия да направи ключови наблюдения слънчевата активност и да даде на науката важни данни за опасните слънчеви бури, които влияят на всеки на Земята.
Сондата “Solar Probe Plus” ще трябва да оцелее при топлина от 1400 градуса по Целзий. Защитата ще бъде осигурена от карбонов щит, дебел почти 12 сантиметра. Охлаждането и поддържането на инструментите на борда ще се гарантира и от система, която ще осигурява постоянно циркулираща вода.
Историческото пътуване на “Solar Probe Plus” е планирано да започне в края на юли 2018 година. В продължение на 7 години апаратът трябва да направи 7 прелитания край Венера, за да намери най-правилния подход към слънчевата орбита. Около Слънцето “Solar Probe Plus” ще се доближи на около 6 милиона километра, 8 пъти по-близо от рекорда до този момент. Докато обикаля звездата, сондата ще лети със скорост над 600 хиляди километра в час.
“Solar Probe Plus” ще изследва слънчевата корона и ще събира информация за активността на звездата. Данните са от важно значение за прогнозирането на опасните слънчеви бури, които оказват видимо влияние на Земята. Освен че пряко засягат здравето на човека, магнитните смущения са в състояние на поразят сателити, комуникационни системи и навигационни платформи.
Официално работата по проекта на стойност 1,5 милиарда долара ще бъде обобщена утре (сряда) по време на специална пресконференция в Чигагския университет, уточняват от НАСА. Брифингът ще може да се гледа на живо в късния следобед на сайта на агенцията.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.