От БНБ не предвиждат удължаване на мораториума

За нова отсрочка по плащането на кредитите призовават граждани и фирми. Мораториумът върху плащанията е една от мерките за справяне с кризата заради COVID-19. Заявления в банките, обаче вече не могат да се подават. На този етап от БНБ не предвиждат удължаване на мораториума.

Махат спорната поправка за бързите кредити

14 хиляди фирми са се възползвали от отсрочката за плащане на кредити. Последните одобрени клиенти са подали документите си на 30 септември. Те имат право шест месеца да не плащат вноските по задълженията си.

„Това са преработваща промишленост, транспорт, туризъм, строителство, ресторантьорство. Ако не бъде удължена кредитната ваканция, това несъмнено ще доведе до повишаване на необслужваемите заеми, лошите кредити, а в някои случаи може да доведе и до фалити”, смята председателят на Асоциация на индустриалния капитал Добрин Иванов.

На нова отсрочка се надява и Боян Ценев, който има кредит за жилище.

„Отсрочката я взех март месец, което в случая изтече сега краят на септември. Предвид сегашната ситуация, защото съм в ресторантьорския бизнес бих се възползвал, защото не се знае ще ни затворят ли, няма толкова работа”, обясни той.

Възможна ли е кредитна ваканция и при бързите заеми?

Последните данни на БНБ показват, че банките са отсрочили кредити на граждани и фирми в размер на над 9 милиарда лева, което е 15% от всички заеми. Кредитни консултанти съветват всеки, който не може да погасява заема си, да преговаря с банката. Но да не се прибягва до бърз кредит.

„Най-честият вариант е преструктуриране на кредита или да си поискат гратисен период, който може да им бъде даден по стандартната система, извън мораториума. На база главницата, което може би би им намалило вноските с повече от 50 – 60 %”, обясни кредитният консултант Димитър Пенков.

Засега банковата система е стабилна, a удължаване на кредитния мораториум не е нужно, категорични са банкери.

„Кредитът в момента е един от инструментите за преодоляване на кризата. Той не е безусловен. И банките би трябвало заради това, че са капитализирани и буферирани, да бъдат полезни в този период. Много вероятно е след кризата, заради нарасналия риск и необслужвани кредити, да имаме увеличение на лихвите”, смята банкерът Левон Хампарцумян.

За да се справят с кризата, от Асоциацията на индустриалния капитал ще искат финансова помощ от държавата, която да се дава само на тези, които не могат да плащат задълженията си.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.